Nowy numer 15/2021 Archiwum

Z "Gościem" w parafii w Hałcnowie

Stara zasada mówi: zanim zaczniesz kogoś nauczać, wpierw go nakarm i przyodziej. Parafia Nawiedzenia NMP w Bielsku-Białej Hałcnowie łączy ewangelizację z miłosierdziem.

Półtora roku temu kościół parafialny w Hałcnowie otrzymał tytuł Bazyliki Mniejszej. Z jednej strony stanowiło to uwieńczenie wysiłków, jakie wierni z ówczesnym proboszczem, ks. prałatem Stanisławem Morawą i jego współpracownikami, włożyli w budzące zachwyt dzieło rozbudowy i upiększenia świątyni. Udało się dobudować nawę boczną z kaplicą Bożego Miłosierdzia, dodatkowy chór i nową, dwupoziomową zakrystię, w której do Mszy św. przygotowują się nieraz całe dziesiątki księży. Kościół zyskał nowy, niepowtarzalny blask: lśniącą, podgrzewaną posadzkę i zachwycającą polichromię, która z wnętrza Bazyliki czyni barwną biografię Matki Bożej.

Z drugiej strony tytuł bazyliki jest wyzwaniem, wyżej, niż dotychczas zawieszoną poprzeczką. Od tego miejsca, od duszpasterzy i wiernych oczekuje się więcej. Jest więc wzorowo sprawowana liturgia, są nabożeństwa, comiesięczne czuwania na pamiątkę boleści Matki Najświętszej i aż dziewięć wyznaczonych odpustów.
Trudno na jednym oddechu wyliczyć wspólnoty działające w parafii. Są to: liturgiczna służba ołtarza, Dzieci Maryi, Oaza Rodzin i Młodzieży, schola dziecięca i młodzieżowa, chór parafialny, zespół charytatywny, Straż Honorowa Najświętszego Serca Pana Jezusa, Akcja Katolicka, Żywy Różaniec, Apostolstwo Dobrej Śmierci, Apostolat Maryjny, Krąg Biblijny, klub sportowy oraz rada duszpasterska i ekonomiczna.
Pomysłem obecnego proboszcza ks. Piotra Koniecznego były comiesięczne katechezy o wyznaniu wiary. W gronie prowadzących znaleźli się biskupi, kaznodzieje, rekolekcjoniści i pracownicy naukowi uczelni katolickich. Cykl spotkań zainaugurował bp Roman Pindel, a ostatnim z prelegentów - we wtorek 21 lutego - będzie abp Marek Jędraszewski.

Z "Gościem" w parafii w Hałcnowie   Ks. Piotr Konieczny - proboszcz i kustosz bazyliki w Hałcnowie. Ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość Parafia właśnie zdała kolejny egzamin z wrażliwości na potrzeby bliźnich. W połowie stycznia w budynku stojącym przy jednej z głównych, bardzo ruchliwych ulic, wybuchł pożar. W domu znajdowała się matka z dwiema córkami - ośmiomiesięczną i trzyletnią. Udało im się uciec z zajętego ogniem budynku. Ale dobytek rodziny spłonął doszczętnie. Parafianie wraz z ks. proboszczem natychmiast ruszyli z pomocą. A potrzebne było właściwie wszystko: ubrania, buty, pościel, łóżko, pieluszki, kasza, mleko i suchy prowiant. W akcję pomocy włączyły się: rada osiedla, miejscowe przedszkola i Maltańska Służba Medyczna, zaś w ostatnią niedzielę stycznia przy wyjściu z kościoła parafialnego odbyła się kwesta na pomoc dla poszkodowanych w pożarze. Dzięki błyskawicznej akcji, apelom płynącym z ambony i zamieszczanym w mediach, poszkodowanej w pożarze rodzinie udało się już znaleźć nowe miejsce zamieszkania.

Ks. Piotr Konieczny, proboszcz parafii Nawiedzenia NMP w Bielsku-Białej Hałcnowie:
Ten rok stanowi dla naszej parafii szczególne wyzwanie. We wrześniu obchodzić będziemy 25. rocznicę koronacji wizerunku Matki Bożej Hałcnowskiej. Będziemy się przygotowywać do obchodów w różnoraki sposób. Już w marcu w ramach Katechez w Bazylice ruszy cykl wykładów mariologicznych, poświęconych życiu Matki Bożej. Podejmą one odpowiedź na podstawowe pytania: czy kult Maryi nie przeszkadza w czci dla Jezusa, po co nam wizerunki Maryjne i w dodatku ozdobione koronami, wyjaśnią również miejsce, jakie Maryja zajmuje w Biblii, tradycji i liturgii kościoła. Katechezy odbywać się będą w trzecie wtorki miesiąca o godz. 19:00. Swój udział w przygotowaniach do obchodów jubileuszowych zgłosili również przedstawiciele zakonów, działających w diecezji. Okazją do spotkania z nimi będą wieczorne czuwania, odprawiane w ostatnie piątki miesiąca, od kwietnia do października.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama