Nowy numer 40/2022 Archiwum

Chce się żyć!

Ćwiczą z zapałem, bo już wiedzą, że warto. Po tej gimnastyce mniej będą boleć kolana czy kręgosłup. A spacery nordic walking w grupie rówieśników czy partyjka szachów to też czysta przyjemność.

Namówienie osób po pięćdziesiątce do aktywności fizycznej nie zawsze jest łatwe. Instruktorom Eurobeskidów udaje się jednak robić to tak, że ćwiczenia dla zdrowia stają się nawykiem setek osób. – Przede wszystkim dziękujemy naszej wspaniałej trenerce, bo dzięki niej uczymy się nie tylko ruchu, ale też właściwego oddechu. Po tych zajęciach lepiej się ruszamy, czujemy się lżejsi, zgrabniejsi. Chce nam się żyć, tańczyć! – mówi Wiesława Adamus z Łodygowic, a cała grupa przytakuje. Rozmawiamy tuż po zajęciach gimnastycznych pilates, które w Łodygowicach prowadzi instruktorka Iwona Grzybowska. Podobnie jak wiele innych osób, panią Wiesławę do udziału skłoniły problemy zdrowotne. – One nie zawsze całkiem znikają, ale stają się o wiele mniej dokuczliwe – podkreślają chórem gimnastycy po pięćdziesiątce.

Pelagia Mrowiec do programu trafiła po zawale serca. – Ćwiczenia od okiem instruktora sprawiają, że czuję się bezpiecznie, bo wiem, że ćwiczę tak, jak jest to dla mnie najlepsze, nie obciążając za bardzo serca. Jeździmy też do Bielska-Białej na siłownię, na basen, chodzimy na wycieczki górskie. Biorę udział w tych zajęciach już trzeci rok i jestem bardzo zadowolona – mówi pani Pelagia, która bardzo cieszy się ze zgubionych 12 kilogramów. – Spotykamy się już kolejny rok. Mamy coraz większą grupę zainteresowanych ćwiczeniami, które odciążają stawy, kręgosłup i są dostosowane do indywidualnej sprawności ćwiczącego. Od wiosny dochodzą do tego zajęcia nordic walking w terenie. Chętnych mamy sporo – przyznaje Iwona Grzybowska. – Projekt „Aktywni 50+” realizujemy w ramach programu „Aktywność fizyczna szansą na dłuższe życie mieszkańców z terenów wiejskich” dofinansowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Naszym partnerem jest PGE Energia Odnawialna S.A. Od pięciu lat oferujemy zajęcia pod okiem profesjonalnie przygotowanych trenerów, więc mamy już sporą praktykę. Za tym, że są to dobre doświadczenia, najlepiej przemawia fakt, że nie brakuje uczestników, którzy kontynuują zajęcia w kolejnych edycjach. Coraz więcej mamy też chętnych, którzy zgłaszają się z różnych miejscowości całej Żywiecczyzny – zauważa Stanisław Handerek, prezes stowarzyszenia integracyjnego Eurobeskidy. W tym roku projekt rusza po raz kolejny. Osoby po pięćdziesiątce mogą zapisać się na bezpłatne zajęcia ruchowe i rekreacyjne, szachowe oraz zajęcia z tenisa stołowego w biurze stowarzyszenia w Łodygowicach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy