Nowy numer 41/2019 Archiwum

Między łotrami

Co łączy św. Maksymiliana ze światowym terroryzmem?

Któryś z rodzimych satyryków opowiadał kiedyś taki szmonces o zwyrodnialcu sądzonym z powodu tego, że skutecznie targnął się na życie swoich własnych rodziców. W mowie na koniec przewodu, skierowanej do sędziego, miał z niejaką pretensją w głosie powiedzieć: "Mam tylko nadzieję, że wysoki sąd, wyznaczając wyrok, jako okoliczność łagodzącą weźmie pod uwagę fakt, iż jestem obecnie biednym sierotą...".

Pół biedy, gdy tak absurdalne sytuacje są przedmiotem prześmiewczych kupletów. Gorzej, jeśli spotykamy je w rzeczywistości. Oto bowiem galeria miejska w Berlinie udostępniła zwiedzającym wystawę pod tytułem "Muzeum męczenników". Wśród prezentowanych postaci można znaleźć między innymi "naszego" św. Maksymiliana Marię Kolbego. Samo to jeszcze nie budzi kontrowersji. Przywodzi na myśl choćby niezbyt powszechnie znany fakt udziału założyciela Niepokalanowa - jako jedynego Polaka - w pierwszym publicznym pokazie działania telewizji właśnie w Berlinie, w 1936 roku. Tytuł wystawy kojarzy się z pobytem ojca Kolbego w obozie Auschwitz. Z racji 77 przeżytych tutaj dni w pełni zasługuje przecież na miano męczennika, a z powodu motywów udania się na śmierć - także na tytuł męczennika za wiarę.

Zasługuje św. Maksymilian na upamiętnienie. Ale nie zasługuje na towarzystwo, w jakim się znalazł. A tworzą je powszechnie znani terroryści islamscy, którzy zginęli w samobójczych zamachach, na czele z Mohammedem Attą - pilotem jednego z samolotów wbijających się w wieżę WTC 11 września 2001 roku. Autorzy wystawy uznali także ich za godnych czci i szacunku ze względu na fakt, że - podobnie, jak ojciec Kolbe - nie zawahali się oddać swojego życia dla idei płynących z wyznawanej wiary, absolutnie pomijając kwestię okoliczności, motywów i skutków śmierci tak ojca Kolbego, jak i Atty.

Wystawę wymyślili skandynawscy artyści. Nie wiem, czym podpadli Najwyższemu. Mówi się wszak, że jeśli Pan Bóg chce kogoś ukarać, to mu rozum odbierze. A berlińska wystawa jest przedsięwzięciem tak żałosnym, że aż nie wypada jej postrzegać w kategoriach gustów czy poglądów, a jedynie rozpatrywać jako przypadek klinicznie zamknięty. Tylko czekać, aż najpierw w Skandynawii, a wkrótce zapewne i w okolicach Berlina więzienia zaczną zwalniać morderców rodziców i żon, bo to przecież sieroty i wdowcy. Przynajmniej według skandynawskich standardów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • PTaraski
  02.12.2017 09:01
  W te agresji przeciwko św Maksymilianowi Marii Kolbe tak naprawdę absolutnie nie ma nic nadzwyczajnego. To myśmy tylko zapomnieli podstawową prawdę Ewangeliczną, a i pokazaną wyraźnie w ST w losie prześladowanych proroków, np. [Mt 5,11]:

  Błogosławieni jesteście, gdy [ludzie] wam urągają i prześladują was, i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe na was.

  [Łk 21,17] I z powodu mojego imienia będziecie w nienawiści u wszystkich.

  Niestety ta prawda została zaprzepaszczona na SW2 i po nim, kiedy to licznie ludzie Kościoła postanowili pójść na kompromis z "tym światem", jak to określa Ewangelia, czyli siłami wrogimi Bogu i chrześcijaństwu, które rządzą.

  A z drugiej strony, św. Maksymilian jest wzorem i autorem, który nawet w kręgach kościelnych jest trudny do przyjęcia, także tutaj, bo bezkompromisowo głosił Prawdę i zwalczał kłamstwo. Np. o ówczesnym ekumenizmie pisał tak:

  Nie ma większego wroga Niepokalanej i jej Rycerstwa niż współczesny ekumenizm, który każdy rycerz powinien nie tylko zwalczać, ale i neutralizować przez diametralnie przeciwne działanie, i w końcu zniszczyć.

  Św. Maksymilian Kolbe Dziennik, 23.04.1933, Wydawnictwo Tedeum, 2005, str. 37. A co by dzisiaj napisał, kiedy Franciszek nazywa Lutra "światkiem ewangelii", kiedy działają takie wspólnoty, jak Chemin Neuf???
 • JAWA25
  02.12.2017 19:10
  "Przynajmniej według skandynawskich standardów" znów zbiorowa odpowiedzialność
  doceń 5
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL