Nowy numer 39/2023 Archiwum

Żołnierze „Bartka” na ekranie

W zbliżającą się 70. rocznicę śmierci mjr. Henryka Flamego, dowódcy zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych na terenie Beskidu Śląskiego i Żywieckiego, IPN zaprasza na film „Więzy krwi”.

Flame, ps. „Bartek”, był dowódcą zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych, walczącego z komunistyczną władzą na terenie Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. W wyniku prowokacji UB ok. 100-160 jego partyzantów wywieziono i zamordowano potajemnie we wrześniu 1946 r. On sam zginął w Zabrzegu 1 grudnia 1947 r. od strzału w plecy, z ręki milicjanta Rudolfa Dadaka. W najbliższy piątek, 1 grudnia o 18.00 w kinie Świt w MDK w Czechowicach-Dziedzicach odbędzie się premierowy pokaz filmu o heroicznej walce „Bartka” i jego żołnierzy. Wezmą w nim udział prezes IPN dr Jarosław Szarek oraz Dariusz Walusiak, reżyser filmu. – 20 lat temu po raz pierwszy zetknąłem się z partyzantami walczącymi z komunistycznym reżimem na terenie Śląska Cieszyńskiego.

Poznałem wówczas Antoniego Bieguna „Sztubaka”, dowódcę największego oddziału zgrupowania „Bartka”. Wtedy też usłyszałem o podstępnym wymordowaniu ponad 100 żołnierzy NSZ. Teraz po latach, kiedy dysponujemy dokumentami UB i wydobywamy z ziemi szczątki pomordowanych żołnierzy, powróciłem do tematu. Przekonałem się, że nadal wielu ludzi stara się usilnie odnaleźć swoich krewnych, których zupełnie nie znali. To właśnie więzy krwi nie pozwalają im o nich zapomnieć – mówi reżyser. W filmie pojawią się m.in. zdjęcia z pierwszej ekshumacji żołnierzy „Bartka” w 2013 r., kiedy na Błatniej odnaleziono szczątki plut. Edwarda Biesoka „Edka” z Mazańcowic. Autor dokumentu rozmawiał także z ostatnimi żyjącymi żołnierzami „Bartka”. Wstęp na film wolny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy