Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
Prenumerata z
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Bielsko-Żywiecki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Historia
    • Biskupi
    • Parafie

Najnowsze Wydania

  • GN 23/2026
    GN 23/2026 Dokument:(9748536,Przyszedł czas na uczynki miłosierdzia względem duszy)
  • GN 22/2026
    GN 22/2026 Dokument:(9738638,Charakterni paziowie Jego Królewskiej Mości Mwangi II)
  • Gość Extra 2/2026 (16)
    Gość Extra 2/2026 (16) Dokument:(9730825,Na tobie zbuduję Kościół)
  • GN 21/2026
    GN 21/2026 Dokument:(9728452,Albo nie słyszą, albo nikt nie woła)
  • GN 20/2026
    GN 20/2026 Dokument:(9718961,Nie zmieniajcie nam nauki)
bielsko.gosc.pl → Wiadomości z diecezji bielsko-żywieckiej → Tydzień Kultury ze św. Bratem Albertem

Tydzień Kultury ze św. Bratem Albertem przejdź do galerii

Św. Brat Albert był tematem spotkań, a także inspiracją artystyczną  
Św. Brat Albert był tematem spotkań, a także inspiracją artystyczną
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Na wędrówkę duchowymi śladami świętego opiekuna ubogich zaprosił bielski Klub Inteligencji Katolickiej, główny organizator 32. Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.

Alina Świeży-Sobel

|

5 listopada 2017 GOSC.PL

dodane 5 listopada 2017
aktualizacja 5 listopada 2017
0 FB Twitter
drukuj wyślij

Podczas Eucharystii w katedrze św. Mikołaja, inaugurującej cykl wydarzeń kulturalnych, przy ołtarzu wraz z bp. Piotrem Gregerem stanęli ks. prał. Zbigniew Powada, kapelan KIK, oraz ks. kan. Antoni Młoczek, proboszcz katedry. "Mszę" Hieronima Chamskiego wykonały połączone pod dyrekcją Tadeusza Czerniawskiego zespoły śpiewaków: Chór Katedralny i "Zew" oraz solistka Beata Raszkiewicz i Ewa Bąk na organach. Podczas inauguracyjnej liturgii zaśpiewał Chór Katedralny pod dyrekcją Tadeusza Czerniawskiego, a na organach zagrała Ewa Bąk   Podczas inauguracyjnej liturgii zaśpiewał Chór Katedralny pod dyrekcją Tadeusza Czerniawskiego, a na organach zagrała Ewa Bąk
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Zachęcając do skorzystania z bogatej oferty programowej tygodnia, bp Greger wskazywał na zasadnicze znaczenie kultury dla człowieka. - Ona nie jest dodatkiem do życia. Nie stanowi żadnej dekoracji, ale daje odpowiedź na pytanie, jak człowiek ma się zachować w konkretnej życiowej sytuacji, zwłaszcza kiedy ta sytuacja jest dla niego zaskoczeniem. Kultura jest naturalnym środowiskiem ludzkiego życia, a jego wartość i jakość są pochodną kultury. Człowiek potrzebuje kultury - podkreślał bp Greger, przestrzegając przed brakiem kultury myślenia, który prowadzi człowieka do odwrócenia od Boga, do laicyzacji życia i postaw wrogich drugiemu człowiekowi. Wystawa o św. Bracie Albercie została otwarta w kurii   Wystawa o św. Bracie Albercie została otwarta w kurii
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Przesłaniem 32. TKCh stały się słowa zaczerpnięte z Ewangelii św. Jana: "Ubogich zawsze macie u siebie" (12, 8). - W Roku św. Brata Alberta chcieliśmy zwrócić szczególną uwagę na jego świadectwo miłości dla najbiedniejszych - tłumaczyli organizatorzy, na czele z prezes KIK Elżbietą Kralczyńską i Piotrem Witkowskim, koordynatorem programu spotkań. - Stąd tematyka spotkań prezentujących działalność Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta i ewangelickie inicjatywy charytatywne, wystawy o św. Bracie Albercie w sztuce czy koncert gospel "Być dobrym jak chleb". One wszystkie mają otwierać nasze oczy i serca na drugiego, zwłaszcza ubogiego człowieka...

Tydzień miał charakter ekumeniczny i przybliżał też zaangażowanie charytatywne ewangelickiej diecezji cieszyńskiej, a w koncercie pieśni religijnej wystąpił też chór ewangelicki z Jaworza. W bielskiej katedrze wraz z solistami koncertowała orkiestra Victoria z parafii MB Zwycięskiej z Warszawy-Rembertowa   W bielskiej katedrze wraz z solistami koncertowała orkiestra Victoria z parafii MB Zwycięskiej z Warszawy-Rembertowa
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

- Cały program staraliśmy się tak przygotować, by był w roku dedykowanym św. Bratu Albertowi okazją do lepszego poznania jego fascynującej drogi do świętości. Przekonaliśmy się też, jak szeroka jest inspiracja jego postawą. Dowiedli tego liczni artyści, ale też naukowcy i ludzie zaangażowani w dzieła charytatywne - mówią organizatorzy. Chór Hejnał Mazańcowice śpiewał pod dyrekcją Krzysztofa Przemyka w bielskiej katedrze   Chór Hejnał Mazańcowice śpiewał pod dyrekcją Krzysztofa Przemyka w bielskiej katedrze
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Podczas Mszy św. na zakończenie w bielskim kościele św. Brata Alberta bp senior Tadeusz Rakoczy dziękował Bogu za całe to wydarzenie, jego inicjatorów, artystów, sponsorów i uczestników. Jak podkreślał, każdy dzień przynosił wiele propozycji, które stały się ważną wskazówką. - Wszyscy jesteśmy wezwani do duchowego ubóstwa, aby jedynym skarbem naszego serca był Jezus i Jego królestwo. Wystarczy otworzyć oczy, aby zobaczyć, komu możemy pomóc solidarnym gestem, dobrym słowem czy choćby przyjaznym uśmiechem - dodał bp Rakoczy.

« ‹ 1 2 › »
Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Bielsku-Białej - 2017

Foto Gość DODANE 05.11.2017 AKTUALIZACJA 05.11.2017

Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Bielsku-Białej - 2017

​Bielski Klub Inteligencji Katolickiej zaprosił na trwający aż 10 dni 32. Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Ta edycja cyklu spotkań, koncertów, wystaw, wykładów i nabożeństw dedykowana była św. Bratu Albertowi w roku jubileuszu - 100. rocznicy jego śmierci.  
TAGI:
  • BIELSKO-BIAŁA
  • ELŻBIETA KRALCZYŃSKA
  • PIOTR WITKOWSKI
  • TYDZIEŃ KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
  • ŚW. BRAT ALBERT

Polecane w subskrypcji

  • Trzy słowa i jedno spojrzenie. „Powołanie św. Mateusza” na obrazie Matthiasa Stoma
    • w ramach
    Trzy słowa i jedno spojrzenie. „Powołanie św. Mateusza” na obrazie Matthiasa Stoma
    Leszek Śliwa
  • Róże buchające ogniem. W Polsce do Żywego Różańca należy 2,5 mln osób
    • kościół
    Róże buchające ogniem. W Polsce do Żywego Różańca należy 2,5 mln osób
    Franciszek Kucharczak
  • Ofiara nie poszła na marne. Czechy mają nowych błogosławionych męczenników komunizmu
    • Czechy
    Ofiara nie poszła na marne. Czechy mają nowych błogosławionych męczenników komunizmu
    Andrzej Grajewski
  • Wolni wśród niewolników. Beatyfikacja męczenników salezjańskich
    • kościół
    Wolni wśród niewolników. Beatyfikacja męczenników salezjańskich
    Ks. Tomasz Jaklewicz

E-sklep

  • Nowości
  • Książki
  • Pozostałe
  • Gość Extra nr 02/2026
    Gość Extra nr 02/2026 Święty Piotr i jego następcy
  • Historia Kościoła nr 03/2026
    Historia Kościoła nr 03/2026
  • Mały Gość Niedzielny nr 05/2026
    Mały Gość Niedzielny nr 05/2026
  • Księga fałszerstw Franka Fałszerza
    Księga fałszerstw Franka Fałszerza
  • Kościół ostatnich ławek
    Kościół ostatnich ławek
  • Radykalni
    Radykalni
  • Arka (gra planszowa)
    Arka (gra planszowa)
  • Terminarz 2026 – Instytut Gość Media (A5, twarda oprawa)
    Terminarz 2026 – Instytut Gość Media (A5, twarda oprawa)
  • Kubek ceramiczny – Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą
    Kubek ceramiczny – Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • KSJ
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X