Nowy numer 26/2022 Archiwum

Służba jest naszą misją

Bp Piotr Greger przewodniczył Eucharystii, sprawowanej w kaplicy kurii w intencji pracowników służby zdrowia we wspomnienie ich orędownika, św. Łukasza.

Zwracając się do zebranych przedstawicieli środowisk lekarzy, pielęgniarek, ratowników i farmaceutów, mówił o naturze ludzkiego powołania, które św. Jan Paweł II nazwał darem i tajemnicą. – Jeśli zaczynamy w Chrystusie dostrzegać Tego, który przyszedł – jak sam zaznaczył – nie po to, aby Jemu służono, lecz aby służyć, to wówczas rozumiemy, że służba jest podstawową misją Kościoła w świecie. Do tego zadania Jezus powołuje i posyła uczniów – mówił bp Greger, zachęcając, by z tej perspektywy spojrzeć na codzienną posługę wszystkich, którzy troszczą się o zdrowie i życie. Jak zaznaczał, aby nie stała się ciężarem, posługa ta musi być motywowana miłością. – Chcę wam podziękować, że na co dzień stajecie do służby, ze świadomością, że Pan Bóg was powołał do szczególnego zadania, jakim jest troska o drugiego człowieka – dodawał bp Greger.

A sami pracownicy służby zdrowia modlili się o odwagę służenia i dawania świadectwa wierności Ewangelii życia od jego poczęcia do naturalnej śmierci. Ks. dr Marek Studenski, wikariusz generalny, podczas spotkania przy stole wspominał własny wybór drogi życiowej służby człowiekowi: między powołaniem kapłana i lekarza. – Pomyślałem, że jako lekarz mógłbym pomagać przedłużyć życie najwyżej na lata, a jeśli będę dobrym księdzem, to mogę przedłużać życie nawet na całą wieczność. Dziś wiem, że ten rachunek nie był do końca prawdziwy, bo poznałem wielu ludzi służby zdrowia, którzy potrafią troszczyć się o całego człowieka i dbają nie tylko o jego ciało, ale i o duszę – tłumaczył ks. dr Studenski. Ks. Łukasz Jończy, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia, dziękując wszystkim za to świętowanie pod patronatem św. Łukasza, zaprosił też wszystkich przedstawicieli różnych profesji medycznych na kolejne Spotkania Medyczne. Najbliższe to modlitwa za zmarłych członków tych środowisk 16 listopada o 19.00 w kaplicy kurii, zakończona spotkaniem przy stole.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama