Nowy numer 18/2021 Archiwum

Z "Gościem" w parafii Świętych Małgorzaty i Katarzyny w Kętach przejdź do galerii

Cała armia świętych opiekuje się Kętami! Najsłynniejszy z nich to Jan Kanty, kanonizowany 250 lat temu. Tę rocznicę kęczanie będą świętować w niedzielę 15 października o 12.00.

W tym roku Kęty świętowały 740. rocznicę nadania praw miejskich. Według Jana Długosza, historia samej parafii, leżącej na dawnym szlaku handlowym, sięga 1200 r.

O początkach dzisiejszej wspólnoty Świętych Małgorzaty i Katarzyny i kolejnych, bogatych w wydarzenia wiekach (po których nie brakuje pamiątek), aż po czasy współczesne, ks. proboszcz Franciszek Knapik potrafi opowiadać z prawdziwą pasją.

Za to dziedzictwo parafianie czują się odpowiedzialni. Dbają o barokowy gmach głównej świątyni, jak i stojący tuż obok (obecnie remontowany) kościół św. Jana Kantego wybudowany w miejscu rodzinnego domu świętego oraz znajdujące się na terenie parafii: kościół franciszkanów i klarysek od Wieczystej Adoracji, a także kaplicę zmartwychwstanek. Bo jak mówi ks. Knapik: - Piękne miejsce pomaga w budowaniu relacji z Panem Bogiem.

Łaskami słynąca ikona Matki Bożej w kęckim sanktuarium   Łaskami słynąca ikona Matki Bożej w kęckim sanktuarium
Urszula Rogólska /Foto Gość

W tej relacji pomagają kęczanom liczni orędownicy. Najsłynniejszy z nich, to urodzony tu jeden z patronów diecezji - Jan Kanty, kanonizowany 250 lat temu, 16 lipca 1767 r.

« 1 2 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama