Nowy numer 41/2019 Archiwum

Mieć odwagę

Czasem trzeba wyjść z modlitwą z kościoła po to, żeby zobaczyć, jak właściwym miejscem dla niej jest świątynia.

Był czas, że największe emocje budziło udowodnienie komuś znanemu, że był czynnym i efektywnym współpracownikiem tajnych służb; był czas, ale minął. Następnie przyszedł czas, kiedy niezwykłe poruszenie i sporo zgorszenia generował coming out czyli publiczne przyznanie się do wcześniej uchodzących za chorobliwe albo przynajmniej niestandardowe upodobań natury cielesnej; dziś wielkie tego powodu poruszenie zamieniło się w żałosne resztki niesmaku. W ostatnich dniach okazało się, że teraz największej odwagi wymaga jawna, publiczna deklaracja wiary: jestem katolikiem i modlę się na różańcu.

Byłem z odważnymi, którzy przyjechali pomodlić się na różańcu do podzielonego Olzą i granicą Cieszyna. Widziałem ludzi w każdym wieku, skromnie ubranych i w szałowych ciuchach, ze zmarszczkami i w starannym makijażu, siedzących, stojących i na klęczkach, wyciszonych, spokojnych, uśmiechniętych. Wbrew zarzutom, nieprzychylnym komentarzom i zagranicznym podejrzeniom o kontrowersyjny charakter całego przedsięwzięcia, ani raz nie padły słowa: uchodźcy, parlament, rząd, partia, sąd, afera, komisja, śledztwo, premier, prezydent, islam. Wiem, że to pewien skrót myślowy, ale tym bardziej jestem przekonany, że wszelkie uprzedzenia i podejrzenia, kierowane pod adresem „Różańca do granic”, to przejaw zwykłej histerii i agresji.

Dziwiłbym się, a nawet bał, gdyby wszystkim to przedsięwzięcie przypadło do gustu. Gdzie gospodarz wychodzi siać ziarno w ciągu dnia, nocą pojawia się wszak nieprzyjaciel, który na tym samym polu rozsypuje nasiona chwastu. Niech rosną, aż nadejdzie czas żniwa.

Skądinąd mam nadzieję, że Różaniec do Granic zachowa swój wyjątkowy charakter. Czasem trzeba wyjść z modlitwą z kościoła po to, żeby zobaczyć, jak odpowiednim miejscem dla niej jest świątynia, żeby do kościoła wrócić. To także ważna funkcja modlitwy z różańcem w ręku wzdłuż linii granicznej państwa. I niech taką pozostanie, by z wyjątkowego misterium nie stała się akcją, którą się co roku powtarza, bijąc rekordy popularności, odnotowując kolejne najwyższe liczby uczestników i z coraz większym rozmachem organizując kampanię promocyjną, która już nawet teraz ocierała się, na szczęście jeszcze bardzo delikatnie, o zwykły marketing.

Zapraszam do lektury relacji z akcji "Różaniec do granic" w Cieszynie (TUTAJ), Zebrzydowicach (TUTAJ) Trzycatku (TUTAJ) i Zwardoniu (TUTAJ).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • Stefan1
  08.10.2017 19:20

  Muzułmanie modlili się w asyście Policji na ulicy w Warszawie.
  @starface warszawa.gazeta.pl #polska #islam #islamizacja #muzulmanie

  Modlitwę i protest przeciwko przewrotowi wojskowemu i "zatrzymaniu procesów demokratycznych" zorganizowała Liga Muzułmańska RP, organizacja finansowana pośrednio przez Bractwo Muzułmańskie. Zaczynamy hodować radykałów na własnej ziemi.
  Tak o modlących się w Warszawie muzułmanach mówili KATOLICY. A co sami robią? Czyż nie wychodzą na ulice? I jak ty się nie wstydzić za fałszywców?
  doceń 13
 • Mol
  09.10.2017 09:46
  Mol
  Niemieckie media (w tym wychodzący w Polsce Newsweek) pisały o "kontrowersyjnym wydarzeniu". Francuskie media o "groteskowym wydarzeniu". Na dowód groteskowości zamieszczono na stronie gazety filmik z... ludźmi modlącymi się na różańcu.
  doceń 3
 • Mol
  09.10.2017 09:49
  Mol
  Tak się składa, że byliśmy na tej modlitwie w Gubinie i była wspaniała atmosfera. Msza święta, adoracja Najświętszego Sakramentu, modlitwa do Ducha Św., dwie godziny wspólnego różańca, na koniec błogosławieństwo biskupa. Krytykują z pewnością tylko ci, którzy nie byli. Trzeba wyjątkowo złej woli, żeby nazwać to wydarzenie "kontrowersyjnym".
  doceń 5
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL