Nowy numer 18/2021 Archiwum

Z różańcem na granicy

Zapisy w Rycerce Górnej już zamknięte. Pozostało jeszcze 25 innych miejsc.

140 kilometrów długości ma granica państwa, do której przylega teren diecezji bielsko-żywieckiej. Z tego 80 kilometrów przypada na granicę ze Słowacją, a około 60 kilometrów, to granica polsko-czeska. 26 parafii przylega do linii granicznej. W sobotę 7 października ich wierni będą się modlić w ramach akcji „Różaniec do granic”. Wspomogą ich pielgrzymi z innych, czasem nawet odległych miejscowości, również z sąsiednich diecezji.

Pielgrzymi przybywający do przygranicznych parafii proszeni są o zapisy przez stronę internetową www. rozaniecdogranic.pl. Powodzenie akcji przekroczyło już nie tylko oczekiwania, ale także możliwości topograficzne organizatorów. I tak: nie można już się zapisać do udziału w modlitwie w Rycerce Górnej. Liczba chętnych do udziału w modlitwie w tej malowniczo położonej miejscowości Beskidu Żywieckiego przekroczyła dwa tysiące. Jednorazowej obecności tylu pątników nie wytrzyma infrastruktura drogowa ani przepustowość szlaków turystycznych na beskidzkie szczyty. Organizatorzy proszą, by pielgrzymi wybierali inne miejscowości. Bardzo atrakcyjnie pod tym względem wygląda na przykład Korbielów, w którym droga prowadzi wprost na przejście graniczne ze Słowacją na przełęczy Glinne. Jest tutaj parking, sporo miejsca także na czerwonym szlaku, biegnącym wzdłuż granicy państwa od Baraniej Góry aż na Pilsko. Swój udział w modlitwie tutaj zadeklarowało już blisko osiemset osób. Część z nich wybiera się z korbielowskiego kościoła dość wysoko w góry - na Halę Miziową.

Jest jeszcze sporo miejsca dla chętnych na modlitwę polsko-czesko-słowacką na Trójstyku, czyli w miejscu w okolicach Jaworzynki-Trzycatka, gdzie spotykają się granice tych trzech państw. Z kolei w takich miejscowościach, jak Zwardoń czy Marklowice Górne z różańce nie trzeba wychodzić gdzieś specjalnie daleko, bowiem granica państwa przebiega dosłownie o kilkadziesiąt metrów od kościoła parafialnego.

Co najmniej dwóch tysięcy pielgrzymów spodziewa się Cieszyn. Tutaj modlitwa różańcowa, organizowana przez parafię św. Marii Magdaleny, zostanie odmówiona na rynku. Udział w niej zapowiedział biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel. Pierwsza z odmawianych tajemnic będzie transmitowana z cieszyńskiego rynku na ogólnopolskiej antenie Radia Maryja, całość nabożeństwa przetransmituje diecezjalne radio Anioł Beskidów.
W minioną niedzielę w kościołach diecezji bielsko-żywieckiej odczytano zachętę bp. Pindla do udziału w „Różańcu do granic”. To może wzbudzić jeszcze większe zainteresowanie także pozostałymi miejscami modlitwy.

« 1 2 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama