Nowy numer 42/2019 Archiwum

Na szali

Ile tak naprawdę ważą włosy?

Taka historia:
Mleczarz i rzeźnik prowadzili handel wymienny: mleczarz codziennie dawał rzeźnikowi półkilogramową osełkę masła, a rzeźnik ważący również pół kil kawał wołowiny.
Układ funkcjonował bez zarzuty, aż do dnia, kiedy mleczarza coś podkusiło i zważył mięso przyniesione przez rzeźnika:
- Ty draniu – wykrzykną. – Twoje mięso waży nie pół kilo, ale ledwo czterdzieści dekagramów! Od jak dawna mnie oszukujesz, szubrawcze?!
- Wcale cię nie oszukuję – odpowiedział spokojnie rzeźnik. – Do odmierzenia twojej porcji wołowiny nigdy nie używam odważników.
- Więc co? Dajesz mi tyle mięsa, ile ci się ukroi?
- Nie – wyjaśnił rzeźnik. – Jako odważnika używam twojej osełki masła...

Czy jesteśmy w stanie jakoś zrewanżować się za tyle dobrych rzeczy, które - mimo wszystko - spotykają nas na co dzień? Już psalmista wołał: „czym się Panu odpłacę, za wszystko, co mi uczynił” (Ps 116,12). Otóż uważam, że tak. Jesteśmy w stanie się zrewanżować. Możemy odpłacić się... włosami. Przynajmniej ci, którzy je mają i to o długości znacznie przekraczającej 25 centymetrów. Więc pewnie panie będą uprzywilejowane.
- Włosami? - spyta ktoś zdumiony. - Rozumiem: krew, szpik, nawet nerka, ale na co komu moje włosy?
Na perukę po chemioterapii. Chemia wyrywa włosy. Dzieciom też. Dzieci również doświadczają chorób nowotworowych i potrzebują chemioterapii. Z myślą o dwóch dziewczynkach - Mai i Hani - zmagających się z rakiem już po raz kolejny bielscy sportowcy - zawodowcy i amatorzy - organizują bieg charytatywny (szczegóły TUTAJ). W Wapienicy, w Dolinie Luizy, w sobotę 23 września o godz. 10:00 przebiegną dobroczynnie, bez rywalizacji, ale za to dla idei, dziesięć kilometrów. Dla rodzin z dziećmi przewidziano dystans czterokrotnie krótszy, do pokonania także truchtem albo nawet spacerem.
Przy biurze zawodów zaparkuje „hairbus” czyli obwoźny salon fryzjerski, w którym renomowani mistrzowie nożyc nie tylko zetną włosy na darmowe peruki dla dzieci po chemioterapii, ale również wystylizują „dawcom” nowe, szałowe fryzury. Trzeba tylko wcześniej - a więc już - zgłosić swój udział w akcji: chodzi o przygotowanie odpowiedniej liczby stanowisk i umówienie godziny. Można tego dokonać TUTAJ.

Ile ważą włosy? W tej akcji każdy kosmyk przewyższa wagę złota. Dlatego poważnie rozważam możliwość zapuszczenia długich włosów. Nie wiem, czy się to uda, więc na wszelki wypadek szykuję dobre buty na bieg. Mam nadzieję, że parę kropli potu Pan Bóg też kiedyś położy jak odważnik dobra na szali swojego sądu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL