Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
Prenumerata z
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Bielsko-Żywiecki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Historia
    • Biskupi
    • Parafie

Najnowsze Wydania

  • GN 23/2026
    GN 23/2026 Dokument:(9748536,Przyszedł czas na uczynki miłosierdzia względem duszy)
  • GN 22/2026
    GN 22/2026 Dokument:(9738638,Charakterni paziowie Jego Królewskiej Mości Mwangi II)
  • Gość Extra 2/2026 (16)
    Gość Extra 2/2026 (16) Dokument:(9730825,Na tobie zbuduję Kościół)
  • GN 21/2026
    GN 21/2026 Dokument:(9728452,Albo nie słyszą, albo nikt nie woła)
  • GN 20/2026
    GN 20/2026 Dokument:(9718961,Nie zmieniajcie nam nauki)
bielsko.gosc.pl → Wiadomości z diecezji bielsko-żywieckiej → Rolnicy dziękowali w Kętach za Boże błogosławieństwo i plony

Rolnicy dziękowali w Kętach za Boże błogosławieństwo i plony przejdź do galerii

Dożynkowe wieńce często nawiązywały do symboli Eucharystii  
Dożynkowe wieńce często nawiązywały do symboli Eucharystii
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

- Jesteśmy odpowiedzialni za Boży dar: cały świat stworzony - przypominał w czasie dożynkowych uroczystości w Kętach bp Roman Pindel.

Alina Świeży-Sobel

|

11 września 2017 GOSC.PL

dodane 11 września 2017
aktualizacja 11 września 2017
0 FB Twitter
drukuj wyślij

Diecezjalno-powiatowo-gminne uroczystości odbyły się w Kętach, a zaprosili na nie wspólnie: bp Roman Pindel, starosta oświęcimski Zbigniew Starzec i burmistrz Kęt Jan Klęczar.

Dożynkową Eucharystię, koncelebrowaną pod przewodnictwem bp Romana Pindla w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, poprzedziło otwarcie wystawy sprzętu rolniczego i przejście do świątyni korowodu organizatorów, pocztów sztandarowych oraz delegacji z całej diecezji w strojach regionalnych, niosących żniwne wieńce, kosze owoców, miód i chleb. Jak przypominał podczas powitania burmistrz Klęczar, dożynki diecezjalne świętowane są w Kętach w roku 740-lecia miasta, a gospodarz świątyni ks. kan. Jerzy Musiałek dodawał, że uroczystość jest też dziękczynieniem za jubileusz 25-lecia istnienia diecezji, 250-lecia kanonizacji św. Jana Kantego i 30-lecia konsekracji kościoła NSPJ w Kętach i erygowania parafii. Rolnicy dziękowali w Kętach za Boże błogosławieństwo i plony  

W homilii bp Pindel zachęcał, by bardzo ważne dla chrześcijanina dziękczynienie Bogu za plony i za pracę ludzi, którzy związali swoje życie z uprawą roli, połączyć z refleksją nad pytaniem o odniesienie całego ludzkiego życia i świata do Boga.

- Trzeba, żebyśmy uświadamiali sobie, że człowiek, który wierzy w Boga, pyta o Boży zamiar wobec swojego życia, o jego zobowiązanie wobec społeczeństwa i rodziny. Człowiek wierzący powinien również pytać o Boży zamiar i Boże widzenie tego świata, w którym żyjemy. To wszystko zostało powierzone nam: ludziom, nie tylko wierzącym....(...) Wszyscy jesteśmy posiadaczami tego, co Bóg powołał do istnienia i do życia. Doroczne dożynki, które nas dziś gromadzą w tym pięknym mieście Kęty, w tej pięknej świątyni, skłaniają nas do pytania o naszą odpowiedzialność za całe stworzenie, które jest w naszych rękach w różny sposób, o to, jak mamy traktować zwierzęta, rośliny, powietrze, wodę - a więc o to, co stanowi miejsce naszego życia, czym się żywimy, czym oddychamy, aby dobrze służyło naszemu zdrowiu, długiemu życiu, odpoczynkowi. Rolnicy dziękowali w Kętach za Boże błogosławieństwo i plony  

- Uświadamiamy sobie, jak wielka jest waga tego problemu, jeżeli dwaj zwierzchnicy: Kościoła katolickiego i Kościoła prawosławnego, wyrażają tą prawdę, że nasza godność - niezależnie od religii, wyznawanej wiary, od przekonań religijnych - podkreślał bp Pindel, wskazując na dokument, który wspólnie wystosowali papież Franciszek i patriarcha Konstantynopola Bartłomiej, określając należny stosunek chrześcijanina do świata stworzonego, do przyrody. Zapisali w nim m.in. : "Ziemia została nam powierzona jako najwspanialszy dar i dziedzictwo, za który wszyscy odpowiadamy. Nasza ludzka godność i dobrobyt są dogłębnie powiązane z naszą troską o całe stworzenie. Pilne żądanie, wezwanie do troski o stworzenie, są skierowane do całej ludzkości, by podjąć działania na rzecz zrównoważonego i integralnego". Rolnicy dziękowali w Kętach za Boże błogosławieństwo i plony  

Jak dodawał bp Pindel, do refleksji i modlitwy w tej intencji wzywa nas także papież proponując nowe święto: wyznaczony na 1 września w Kościele Dzień Modlitwy o Ochronę Świata Stworzonego, zachęcając wszystkich uczestników dożynkowego dziękczynienia za plony, aby zastanawiali się, co możemy uczynić, aby ten świat był jak najbardziej odpowiadający Bożym zamysłom: piękny, przyjazny wobec człowieka, mniej niszczony - i żebyśmy taki świat mogli przekazać następnemu pokoleniu.

Za wspólną modlitwę i udział w uroczystościach kapłanom, wiernym i przedstawicielom władz gmin oraz powiatów podziękował ks. prał. Stanisław Kozieł, diecezjalny duszpasterz rolników. Przypominając przesłanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego o potrzebie wspólnej odpowiedzialności mieszkańców miast i wsi za losy ojczyzny ks. prał. Kozieł wskazywał na aktualność tej kwestii. - Nasze wspólne dożynki są docenieniem trudu pracy rolników, wyrażają zainteresowanie władz samorządowych i troskę o chleb powszedni oraz są okazją do dziękczynienia Bogu pod przewodnictwem naszego biskupa diecezjalnego za dar ojczystej ziemi - mówił ks. Kozieł, dodając, że gospodarzami przyszłorocznej diecezjalnej uroczystości dożynkowej będzie wraz z powiatem bielskim i gminą Wilkowice parafia w Bystrej Krakowskiej. Rolnicy dziękowali w Kętach za Boże błogosławieństwo i plony  

Po Mszy Świętej odbył się obrzęd dożynkowy: wieniec i bochny chleba przekazali starostowie dożynkowi: Iwona i Paweł Sarkowie, a pokrojonym uroczyście przez bp. Pindla, starostę Starca i burmistrza Klęczara chlebem dzielili się wszyscy uczestnicy dożynkowego świętowania. List do wszystkich gości dożynek przesłała premier Beata Szydło.

W programie rolniczego świętowania znalazły się liczne występy zespołów regionalnych, a na kiermaszu swoje produkty prezentowali rolnicy, ogrodnicy, pszczelarze, sadownicy.

« ‹ 1 › »
Diecezjalne dożynki A.D. 2017 w Kętach

Foto Gość DODANE 10.09.2017 AKTUALIZACJA 11.02.2018

Diecezjalne dożynki A.D. 2017 w Kętach

​Diecezjalno-powiatowo-gminne uroczystości dożynkowe odbyły się w niedzielę 10 września w Ketach, w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Bp Roman Pindel wraz z burmistrzem Kęt Janem Klęczarem i starostą oświęcimskim Zbigniewem Starcem oraz diecezjalnym duszpasterzem rolników ks. prał. Stanisławem Koziełem i proboszczem ks. kan. Jerzym Musiałkiem otwarli wystawę rolniczą, a następnie wraz z delegacjami rolników i pocztami sztandarowymi ruszyli w korowodzie do kościoła NSPJ, gdzie sprawowana była dziękczynna Msza św., po której odbył się dożynkowy obrzęd przekazania wieńca i chleba.  
TAGI:
  • BP ROMAN PINDEL
  • DOŻYNKI
  • KĘTY

Polecane w subskrypcji

  • „Pan Bóg mnie nie zostawi”. Po utracie obu rąk został mistrzem dryftu
    • Polska
    „Pan Bóg mnie nie zostawi”. Po utracie obu rąk został mistrzem dryftu
    Przemysław Kucharczak
  • Trzy słowa i jedno spojrzenie. „Powołanie św. Mateusza” na obrazie Matthiasa Stoma
    • w ramach
    Trzy słowa i jedno spojrzenie. „Powołanie św. Mateusza” na obrazie Matthiasa Stoma
    Leszek Śliwa
  • Róże buchające ogniem. W Polsce do Żywego Różańca należy 2,5 mln osób
    • kościół
    Róże buchające ogniem. W Polsce do Żywego Różańca należy 2,5 mln osób
    Franciszek Kucharczak
  • Wolni wśród niewolników. Beatyfikacja męczenników salezjańskich
    • kościół
    Wolni wśród niewolników. Beatyfikacja męczenników salezjańskich
    Ks. Tomasz Jaklewicz

E-sklep

  • Nowości
  • Książki
  • Pozostałe
  • Gość Extra nr 02/2026
    Gość Extra nr 02/2026 Święty Piotr i jego następcy
  • Historia Kościoła nr 03/2026
    Historia Kościoła nr 03/2026
  • Mały Gość Niedzielny nr 05/2026
    Mały Gość Niedzielny nr 05/2026
  • Księga fałszerstw Franka Fałszerza
    Księga fałszerstw Franka Fałszerza
  • Kościół ostatnich ławek
    Kościół ostatnich ławek
  • Radykalni
    Radykalni
  • Arka (gra planszowa)
    Arka (gra planszowa)
  • Terminarz 2026 – Instytut Gość Media (A5, twarda oprawa)
    Terminarz 2026 – Instytut Gość Media (A5, twarda oprawa)
  • Kubek ceramiczny – Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą
    Kubek ceramiczny – Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • KSJ
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X