Ostatnie tygodnie przyniosły ważne wydarzenia dla wspólnoty modlitewnej skupionej wokół Nowenny Pompejańskiej w diecezji bielsko-żywieckiej.
Pierwszym było rozpoczęcie 2 sierpnia trzeciego cyklu 54 comiesięcznych nabożeństw pompejańskich, odprawianych obecnie w kościele św. apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie. - To już dziesiąty rok modlitwy i obfitość łask, jakie pielgrzymujący wcześniej do kaplicy na Kaplicówkę, a obecnie do kościoła parafialnego wypraszają dzięki orędownictwo Królowej Różańca Świętego z Pompejów - przypomina Lidia Wajdzik, animatorka Nowenny Pompejańskiej.
Jasnogórskie błogosławieństwo
W przeddzień głównej uroczystości jubileuszu koronacji obrazu MB Częstochowskiej na Jasnej Górze odbyło się wyjątkowe spotkanie z udziałem delegatów ze Skoczowa. W kaplicy Różańcowej abp Tommaso Caputo z sanktuarium w Pompejach i nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio spotkali się z grupką przedstawicieli środowisk najbardziej zaangażowanych w szerzenie Nowenny Pompejańskiej w Polsce. Abp Caputo pragnął podziękować za to zaangażowanie.
- Witam osoby, które zapoczątkowały masowe krzewienie dzieła Nowenny Pompejańskiej w Polsce - mówił inicjator spotkania Marek Woś, redaktor "Królowej Różańca Świętego" i współzałożyciel Fundacji Królowej Różańca Świętego, wymieniając delegację Skoczowa, z animatorami tej modlitwy: Lidią Wajdzik, Kazimierzem Chrapkiem i senatorem Tadeuszem Kopciem, proboszczem skoczowskiej parafii św. Piotra i Pawła ks. kan. Witoldem Grzombą oraz ks. Grzegorzem Górnikiem, dyrektorem krajowym Apostolstwa Dobrej Śmierci, którego członkowie najmocniej zaangażowali się w tę wymagającą modlitwę. Przybyli też przedstawiciele pierwszych parafii MB Pompejańskiej w Wrocławia i Warszawy.
Delegaci ze Skoczowa na Jasnej Górze
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
Abp Caputo skierował do uczestników spotkania słowo, które w polskiej wersji odczytał ks. Grzomba. - Abp przywołał dzieje sanktuarium w Pompejach i propagowanych przez bł. Bartola Longo nabożeństw. Mówił też o tym, jak do rozpowszechnienia tej modlitwy przyczynił się list apostolski papieża Jana Pawła II. Zachęcał też, by zgodnie ze wskazówkami św. Jana Pawła II przy odmawianiu Różańca rozważać tajemnice, dodając je do odmawianej modlitwy i medytując. Ofiarował też każdemu z obecnych wydane niedawno rozważania do kontemplacji różańcowych tajemnic - mówi Lidia Wajdzik, która podczas spotkania zaprezentowała najważniejsze pompejańskie inicjatywy podjęte w Skoczowie, w tym trwające już dziesiąty rok comiesięczne nabożeństwa, Święte Noce Modlitwy, nabożeństwa 15 sobót, podejmowaną przez wspólnotę ADŚ Nowennę Pompejańską za kapłanów, peregrynację kopii obrazu Królowej Różańca Świętego oraz krzewienie Nowenny w Czechach i na Ukrainie.
Abp Tommaso Caputo przekazał na Jasnej Górze delegatom ze Skoczowa kopię obrazu z Pompejów przeznaczoną dla wiernych z Ukrainy i Czech
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
- Za te ostatnie inicjatywy dziękował nam ze szczególną radością. Przekazaliśmy abp. Caputo dokument poświadczający podjęcie Nowenny w jego intencji przez naszą grupę ze Skoczowa, a od niego otrzymaliśmy nową misję: kopie obrazu MB Pompejańskiej wraz z zaleceniem, by rozwijać Nowennę na Ukrainie i w Czechach - dodaje Lidia Wajdzik.
Z niezwykłym wzruszeniem uczestnicy spotkania uczestniczyli w Eucharystii, którą pod przewodnictwem abp. Pennacchio koncelebrował dla nich abp. Caputo w kaplicy cudownego obrazu Pani Jasnogórskiej.
Nowy rozdział
Nabożeństwu 2 września w Skoczowie przewodniczył bp Roman Pindel, który także wygłosił homilię, a następnie poprowadził procesję z obrazem MB Pompejańskiej.
To nabożeństwo było okazją po złożenia podziękowań ks. prał. Alojzemu Zubrowi, wieloletniemu moderatorowi wspólnot Apostolstwa Dobrej Śmierci w diecezji bielsko-żywieckiej, który w związku z przejściem na emeryturę otrzymał tytuł honorowego moderatora ADŚ w diecezji bielsko-żywieckiej. Jak przypominała Lidia Wajdzik, dziękując za niestrudzoną posługę opiekuna ADŚ, kiedy rozpoczynała się ta wspólna działalność, w diecezji istniały 3 wspólnoty parafialne, a obecnie jest ich blisko 80. Do tego dodać trzeba 4 wspólnoty powstałe w parafiach na terenie Czech, a także owoce rozwijającej się przy udziale członków ADŚ od 15 lat Nowenny Pompejańskiej.
Podziękowanie dla ks. prał. Alojzego Zubra
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
Jak informowała Lidia Wajdzik, diecezjalna zelatorka ADŚ, nowym moderatorem wspólnot został mianowany od sierpnia 2017 r. ks. Marcin Wróbel, wikariusz w cieszyńskiej parafii św. Jerzego.
- Wraz z dekretami dotyczącymi księży moderatorów otrzymaliśmy także z rąk biskupa Romana Pindla dekret zatwierdzający rozpoczęcie peregrynacji kopii obrazu MB Pompejańskiej do tych parafii, w których działają wspólnoty ADŚ oraz do innych, które wyrażą takie pragnienie. Już wkrótce rozpocznie się to nawiedzenie Królowej Różańca Świętego - dodaje Lidia Wajdzik.