Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
Prenumerata z
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Bielsko-Żywiecki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Historia
    • Biskupi
    • Parafie

Najnowsze Wydania

  • GN 24/2026
    GN 24/2026 Dokument:(9760687,Chcesz pokoju, musisz protestować)
  • GN 23/2026
    GN 23/2026 Dokument:(9748536,Przyszedł czas na uczynki miłosierdzia względem duszy)
  • GN 22/2026
    GN 22/2026 Dokument:(9738638,Charakterni paziowie Jego Królewskiej Mości Mwangi II)
  • Gość Extra 2/2026 (16)
    Gość Extra 2/2026 (16) Dokument:(9730825,Na tobie zbuduję Kościół)
  • GN 21/2026
    GN 21/2026 Dokument:(9728452,Albo nie słyszą, albo nikt nie woła)
bielsko.gosc.pl → Wiadomości z diecezji bielsko-żywieckiej → W Mazańcowicach spojrzeli oczyma św. Marii Magdaleny...

W Mazańcowicach spojrzeli oczyma św. Marii Magdaleny... przejdź do galerii

W Mazańcowicach tuż przed odpustem zakończył się pierwszy etap remontu kościoła i wykonano nowe pokrycie dachu.  
W Mazańcowicach tuż przed odpustem zakończył się pierwszy etap remontu kościoła i wykonano nowe pokrycie dachu.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Do takiego postrzegania Boga, który kocha, ciągle szuka grzesznika i nigdy z niego nie rezygnuje, zachęcał uczestników odpustu ku czci św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach ks. dr hab. Damian Wąsek.

Alina Świeży-Sobel

|

25 lipca 2017 GOSC.PL

dodane 25 lipca 2017
aktualizacja 27 lipca 2017
0 FB Twitter
drukuj wyślij

- Odpust ku czci patronki parafii i świątyni to czas, w którym chcemy podziękować i prosić w intencji wszystkich rodzin, każdego parafianina, a także polecić opiece patronki sprawy prowadzonego właśnie remontu świątyni, dziękując za nowy dach kościoła - przypominał proboszcz ks. Piotr Grochowiecki, a odpustowy kaznodzieja dodawał, że to również okazja, by dokładniej przyjrzeć się św. Marii Magdalenie.

- Chcemy zastanowić się nad tym, co święta patronka ma nam dzisiaj, w Mazańcowicach, do powiedzenia - dodawał ks. dr hab. Damian Wąsek, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, który przewodniczył odpustowej Sumie i wygłosił homilię. Jak wskazywał, mimo licznych pism o niej w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, niewiele jest pewnej wiedzy na jej temat. Modlitwie u św. Marii Magdaleny przewodniczył ks. dr hab. Damian Wąsek (z lewej), a w imieniu parafii witał gości proboszcz ks. Piotr Grochowiecki.   Modlitwie u św. Marii Magdaleny przewodniczył ks. dr hab. Damian Wąsek (z lewej), a w imieniu parafii witał gości proboszcz ks. Piotr Grochowiecki.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

- Dwie informacje o patronce są pewne: po pierwsze, że była grzeszna i się nawróciła, chodząc za swoim Mistrzem, a po drugie - że była tą, której jako pierwszej ukazał się Pan Jezus po zmartwychwstaniu i której nakazał, by oznajmiła uczniom, że powstał z martwych. Widzimy więc kobietę, która ma dosyć mroczną przeszłość, popełniła w życiu wiele błędów, później się nawróciła i stała się jedną z głównych postaci w Bożym planie zbawienia. Wielu Ojców Kościoła z pierwszych wieków stawia ją na równi z apostołami, mówiąc, że ona także jest w jakiś sposób apostołem. Jak to możliwe, że ktoś, kto miał tak grzeszną przeszłość, staje się dla Pana Boga kimś ważnym? Nie da się tego inaczej wytłumaczyć, niż tylko myśląc o losach Marii Magdaleny w perspektywie Bożego miłosierdzia. Widzimy, że jej grzeszne życie zostało zapomniane i nie miało znaczenia dla Pana Boga w tym, do czego później ją powoływał. Dla Boga bowiem naprawdę nie ma znaczenia ilość grzechów i zła, które uczynił człowiek, który później się nawraca. Liczy się to, jaki jest teraz, jak bardzo się stara - tłumaczył kaznodzieja, zachęcając do spojrzenia na Pana Boga oczyma Marii Magdaleny, która nie widziała w Bogu kogoś zagniewanego, ale Tego, kto ją kochał, ciągle szukał... Procesja Eucharystyczna wokół kościoła   Procesja Eucharystyczna wokół kościoła
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

- Warto też dziś poprosić św. Marię Magdalenę, aby nauczyła nas patrzeć na tych, którzy kiedyś byli daleko od Pana Boga, a teraz są blisko ołtarza ze świadomością, że każdy człowiek ma szansę na nawrócenie, na zmianę swojego życia. Każdy - niezależnie od swej przeszłości - ma prawo do bliskości Boga, do opowiadania o Nim. Maria Magdalena jest wspaniałą przewodniczką po Bożym miłosierdziu. To pewnie dlatego papież Franciszek, któremu sprawy Bożego miłosierdzia leżą tak bardzo na sercu, zaproponował w zeszłym roku, aby podnieść jej wspomnienie do rangi święta. Dlatego św. Marię Magdalenę chcemy prosić, byśmy to miłosierdzie lepiej rozumieli; byśmy lepiej rozumieli, na czym polega prawda, że Bóg jest miłosierny; byśmy mocniej wierzyli, przekonani, że nie ma takiego grzechu, którego by nam nie odpuścił - dodawał ks. Wąsek. Podziękowania za pomoc w remoncie świątyni w imieniu władz samorządowych odebrał wójt gminy Jasienica Janusz Pierzyna   Podziękowania za pomoc w remoncie świątyni w imieniu władz samorządowych odebrał wójt gminy Jasienica Janusz Pierzyna
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Jak informował w ogłoszenia ks. proboszcz Grochowiecki, podczas prowadzonego remontu dachu, który został pokryty nową blachą miedzianą, wymieniowe deski dachowe posłużyły miejscowym artystom jako materiał do wykonania ponad 30 obrazów - szczególnych cegiełek na rzecz renowacji kościoła. Jeszcze przed odpustem wszystkie znalazły nabywców, a uzyskane w ten sposób fundusze przeznaczone będą na dalsze prace remontowe w mazańcowickiej świątyni. - Nasi artyści obiecali, że powstaną kolejne i za parę tygodni będzie można kupić kolejne - zapowiadał proboszcz.

Podczas popołudniowej części parafialnego pikniku przy kościele zaplanowana została także licytacja tryptyku oraz butelki po koktajlu Mołotowa oraz odłamki i łuski z czasów II wojny światowej, odnalezione podczas remontu dachu kościelnego. W Mazańcowicach spojrzeli oczyma św. Marii Magdaleny...  

- Bądźcie radośni i bądźcie dumni - mówił ks. Grochowiecki, składając parafianom odpustowe życzenia, i przypominał ważniejsze fakty z historii parafii. Wskazywał na wielkie dzieło odbudowy po zniszczeniach wojennych, zaangażowanie w troskę o remonty kościoła, budowę szkoły. - Bądźcie dumni z tego, że potraficie zachować i dbać o to, co zostawili przodkowie - podkreślał proboszcz. W Mazańcowicach spojrzeli oczyma św. Marii Magdaleny...  

Szczególne podziękowanie za troskę o kościół i pomoc w remoncie dachu skierował do władz samorządowych gminy Jasienica, a wyrazem wdzięczności był jeden z obrazów wykonanych na desce z kościelnego dachu, jaki delegaci rady parafialnej wręczyli wójtowi Januszowi Pierzynie i jego żonie Magdalenie. - Cieszymy się wszyscy z tego, że pięknieje - zapewniał wójt Pierzyna, informując o kolejnych staraniach podjętych przez władze gminy, by zdobyć fundusze potrzebne na dalszy remont kościoła, a także na utworzenie w ramach euroregionu "Śląsk Cieszyński" szlaku turystycznego związanego z obiektami sakralnymi.

« ‹ 1 › »
Odpust u św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach - 2017

Foto Gość DODANE 25.07.2017 AKTUALIZACJA 12.09.2017

Odpust u św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach - 2017

​W mazańcowickiej świątyni św. Marii Magdaleny uroczystej Sumie odpustowej przewodniczył ks. dr hab. Damian Wąsek, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Wśród intencji modlitwy parafian i duszpasterzy z ks. Piotrem Grochowieckim, proboszczem na czele, była prośba o Bożą opiekę nad trwającymi pracami renowacji świątyni.  
TAGI:
  • JANUSZ PIERZYNA
  • KS. DAMIAN WĄSEK
  • KS. PIOTR GROCHOWIECKI
  • MAZAŃCOWICE
  • ŚW. MARIA MAGDALENA

Polecane w subskrypcji

  • „Pan Bóg mnie nie zostawi”. Po utracie obu rąk został mistrzem dryftu
    • Polska
    „Pan Bóg mnie nie zostawi”. Po utracie obu rąk został mistrzem dryftu
    Przemysław Kucharczak
  • Trzy słowa i jedno spojrzenie. „Powołanie św. Mateusza” na obrazie Matthiasa Stoma
    • w ramach
    Trzy słowa i jedno spojrzenie. „Powołanie św. Mateusza” na obrazie Matthiasa Stoma
    Leszek Śliwa
  • Róże buchające ogniem. W Polsce do Żywego Różańca należy 2,5 mln osób
    • kościół
    Róże buchające ogniem. W Polsce do Żywego Różańca należy 2,5 mln osób
    Franciszek Kucharczak
  • Wolni wśród niewolników. Beatyfikacja męczenników salezjańskich
    • kościół
    Wolni wśród niewolników. Beatyfikacja męczenników salezjańskich
    Ks. Tomasz Jaklewicz

E-sklep

  • Nowości
  • Książki
  • Pozostałe
  • Gość Extra nr 02/2026
    Gość Extra nr 02/2026 Święty Piotr i jego następcy
  • Historia Kościoła nr 03/2026
    Historia Kościoła nr 03/2026
  • Mały Gość Niedzielny nr 05/2026
    Mały Gość Niedzielny nr 05/2026
  • Księga fałszerstw Franka Fałszerza
    Księga fałszerstw Franka Fałszerza
  • Kościół ostatnich ławek
    Kościół ostatnich ławek
  • Radykalni
    Radykalni
  • Arka (gra planszowa)
    Arka (gra planszowa)
  • Terminarz 2026 – Instytut Gość Media (A5, twarda oprawa)
    Terminarz 2026 – Instytut Gość Media (A5, twarda oprawa)
  • Kubek ceramiczny – Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą
    Kubek ceramiczny – Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • KSJ
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X