Rychwałd gotowy na pocałunek

To będzie druga bazylika góralska i trzecia franciszkańska.

Dekret o nadaniu tytułu bazyliki mniejszej kościołowi w Rychwałdzie podpisał 25 marca kard. Robert Sarah, prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Sakramentów Świętych. Ten pochodzący z Gwinei, siedemdziesięciodwuletni biskup, osobiście przyjedzie do sanktuarium Pani Ziemi Żywieckiej, by w niedzielę 23 lipca o godz. 11:00 przewodniczyć Mszy św., podczas której jego decyzja zostanie oficjalnie ogłoszona i upamiętniona tablicą, wmurowaną przy głównym wejściu do kościoła. Uroczystość transmitować będzie Telewizja Polonia.
- Żywię przekonanie, że nadanie tytułu bazyliki, to jakby pocałunek Kościoła, złożony na obliczy Matki Bożej, czczonej od wieków w naszym sanktuarium - mówi kustosz o. Bogdan Kocańda i dodaje, że Rychwałd będzie drugą, po Ludźmierzu, bazyliką góralską i trzecią (po Krakowie i Niepokalanowie), nad którą opiekę sprawują ojcowie Franciszkanie.

Rychwałd gotowy na pocałunek   Podczas starań o tytuł bazyliki przygotowano księgę opisującą życie sanktuarium. Ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość W niedzielę 23 lipca już od 10:00 przybywających do Rychwałdu pielgrzymów witać będzie góralska kapela Fundacji Braci Golców, kształcąca umuzykalnione dzieci z Żywiecczyzny. Msza św. zostanie odprawiona na ołtarzu polowym. Kardynał i towarzyszący mu biskupi oraz prezbiterzy wejdą na miejsce sprawowania liturgii w uroczystej procesji, która najpierw przejdzie z zakrystii przez środek kościoła a następnie wzdłuż placu przykościelnego, na którym przygotowano miejsca dla uczestników modlitwy.

Rychwałd gotowy na pocałunek   Pielgrzymki, czuwania, nabożeństwa: sanktuarium żyje wiarą parafian i pątników. Ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość Ogłoszenie rychwałdzkiego kościoła bazyliką mniejszą nastąpi zaraz na początku Mszy św. Zaś po jej zakończeniu, kiedy procesja liturgiczna będzie wracać do kościoła i zakrystii, kard. Sarah odsłoni pamiątkową tablicę, informującą o tytule bazyliki. Dla wszystkich uczestników Mszy św. przygotowano okolicznościowe modlitewniki, które umożliwią zrozumienie i włączenie się w sprawowaną w języku łacińskim liturgię.
Dopełnieniem liturgii będzie odsłonięcie pomnika św. Franciszka z Asyżu. Pomnik ustawiono na terenie klasztoru, przy wejściu do bazyliki.
- Będzie on upamiętniał pięćdziesięciolecie koronacji obrazu Pani Rychwałdzkiej (2015), siedemdziesięciolecie posługi franciszkanów w Rychwałdzie (2016) oraz obecną uroczystość nadania tytułu bazyliki mniejszej - wyjaśnia kustosz sanktuarium o. Bogdan Kocańda.

Dla uczestników uroczystości przygotowano okolicznościowe znaczki i karty pocztowe, przewodniki po sanktuarium oraz obrazki Matki Bożej Rychwałdzkiej. Wieczorem, o godz. 20:00, w kościele odbędzie się koncert Trio Appassionata, w którym będzie można usłyszeń utwory z różnych zakątków świata.

O nadaniu tytułu bazyliki kościołowi w Rychwałdzie pisaliśmy TUTAJ.

Galerię zdjęć z Rychwałdu można obejrzeć TUTUAJ.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..