Wyruszyli dziś z Hałcnowa po porannej Mszy św. - na rowerach odwiedzą pięć miejsc kultu Matki Bożej na Podbeskidziu. Jednocześnie zainaugurowali diecezjalne przedsięwzięcie rowerowe: "25 km razy 25 na 25 lat diecezji".
Organizatorem tej szczególnej pielgrzymki przygotowanej w 100. rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie, jest ks. Piotr Niemczyk - wikariusz w parafii Opatrzności Bożej w Białej. To także on przed rokiem przewodził rowerowym pątnikom do kościołów, w których ustanowione były Bramy Miłosierdzia, a w ubiegłych latach - także na rowerze - poprowadził grupy do Santiago de Compostela, Fatimy i dwukrotnie - do Rzymu.
Czterech rowerzystów: razem z ks. Niemczykiem także: ks. Józef Walusiak - proboszcz w Janowicach oraz bielszczanie: Andrzej Lelek i Tomasz Brączek, wyruszyło dziś, 24 czerwca, po porannej Mszy św. z sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Hałcnowie, z pielgrzymką do pięciu miejsc szczególnego kultu Maryi: kościoła Matki Bożej Fatimskiej na Obszarach oraz sanktuariów w Szczyrku. Przyłękowie i Rychwałdzie. Tu nastąpi oficjalne zakończenie trasy, liczącej ok.
Czterech rowerzystów od lewej: ks. Piotr Niemczyk, Andrzej Lelek, Tomasz Brączek i ks. Józef Walusiak
Urszula Rogólska /Foto Gość
- Lubie jeździć na rowerze - to pierwsza motywacja pomysłu tej pielgrzymki - mówi ks. Piotr Niemczyk.- Po pielgrzymkach do Częstochowy, Łagiewnik, potem także zagranicznych, chciałem, żeby ta moja jazda na rowerze nie była bezcelowa, ale by nadać temu duchowy wymiar. Staram się więc w jakiś sposób pielgrzymować do różnych miejsc. W Roku Miłosierdzia były Bramy Miłosierdzia. Teraz, w roku obchodów 100. rocznicy objawień fatimskich - cztery sanktuaria i kościół pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej na terenie naszej diecezji. Zatrzymamy się w każdym z tych miejsc na chwilę i odmówimy dziesiątkę Różańca.
Jak mówi inicjator przedsięwzięcia, trasa nie jest długa i rozplanowana na cały dzień. Dwa sanktuaria - w Szczyrku i Przyłękowie - położone są na wzniesieniach i prawdopodobnie droga do nich będzie najbardziej wymagająca. - Nie jestem zawodowcem i nie będziemy się ścigać - uśmiecha się ks. Piotr. - Tą wyprawą chcemy też zainaugurować akcję "25 km razy 25 na 25 lat diecezji", jaką zaproponowała parafa hałcnowska. Wprawdzie dzisiejsza trasa mogłaby wyczerpać kilka 25 km szlaków, ale chcemy, by była ona przede wszystkim zachętą do podejmowania kolejnych wypraw.
- Jadę tylko do Szczyrku - mówi ks. Józef Walusiak. - Wcześniej podjęte obowiązki nie pozwolą mi na dłuższa jazdę, ale przynajmniej na takim odcinku chciałem pielgrzymować w przedsięwzięciu ks Niemczyka.
Andrzej Lelek i Tomasz Brączek to pasjonaci jazdy rowerowej. Pierwszy z panów, wraz z małżonką kilka dni temu wrócił z rowerowej wyprawy do Santiago de Compostela. Drugi - trasę tę pokonał rok temu. Andrzej Lelek zakończy trasę w Rychwałdzie, Tomasz Brączek razem z ks. P. Niemczykiem chcą podjąć wyzwanie pełnej pętli - z przejechaniem Przełęczy Kocierskiej i nawiedzeniem sanktuarium w Inwałdzie.
ks. Piotr Konieczny, kustosz hałcnowskiego sanktuarium podbija pieczątki w pielgrzymich paszportach rowerzystów
Urszula Rogólska /Foto Gość
Dzisiejsza wyprawa jest także pierwszą, jaka w ramach diecezjalnego przedsięwzięcia rowerowego: "25 km razy 25 na 25 lat diecezji" wyruszyła z Hałcnowa.
- Od jakiegoś czasu jazda na rowerze jest moją pasją i zachęcam do niej także innych: do jazdy indywidualnie czy to w grupie - mówi ks. Piotr Konieczny, kustosz hałcnowskiego sanktuarium. - Pomysł wziął się stąd, żeby uczcić jubileusz diecezji i połączyć to z poznawaniem bogactwa diecezji i wymiarem duchowym. "W zdrowym ciele zdrowy duch" - zachęcamy zatem wszystkich do jazdy na rowerze po terenie naszej diecezji. To możliwość poznania nowych okolic, ścieżek, parafii, kościołów, kapliczek.
Projekt jest propozycją dla wszystkich, którzy lubią jazdę na rowerze. Polega on na przejechaniu na rowerze 25 różnych tras - przynajmniej 25-kilometrowych - na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, do 30 czerwca przyszłego, 2018 roku.
W trasę ruszyli sprzed bazyliki w Hałcnowie
Urszula Rogólska /Foto Gość
Pomysłodawcą i organizatorem akcji jest parafia Nawiedzenia NMP w Hałcnowie, Diecezja Bielsko-Żywiecka, PSKS Beskidy i PTG Sokół Czernichów. Honorowo patronuje jej bp Roman Pindel
A oto zasady projektu: