W Dniu Dziecka najsłynniejszy polski piesek z kreskówek - Reksio - świętował swoje 50. urodziny. Wciąż trzyma się świetnie!
Pluszowy Reksio spotkał się z dziećmi - tymi najmłodszymi z bielskich przedszkoli i tymi, które swoje dzieciństwo przeżywały... w minionym półwieczu - nad Białką w Bielsku-Białej, przy fontannie i pomniku postawionym temu jednemu z najbardziej popularnych bohaterów kreskówek w 2009 roku. Ze wszystkimi obecnymi urodziny pieska świętowała także Helena Filek-Marszałek, wdowa po Lechosławie Marszałku, pomysłodawcy Reksia (która również pracowała przy serialu), a jednocześnie założycielka Fundacji im. Heleny i Lechosława Marszałków.
Reksio, ale i wszystkie świętujące 1 czerwca dzieci, przyjęły życzenia od pani Heleny i Waldemara Jędrusińskiego, wiceprezydenta miasta; odśpiewały "Sto lat!", a później był już tylko czas na zabawę prowadzoną przez Tunię - Martę Świątek-Staniendę - znaną dzieciom z TVP ABC, przybijanie piątek z Reksiem, śpiewy i tańce z zespołem "Włóczykije".
Urodziny Reksia świętowano przy jego bielskim pomniku
Urszula Rogólska /Foto Gość
- Cieszę, że Reksio doczekał piećdziesiątych urodzin. Żaden piesek w Polsce tak długo nie żył, a on trwa i wciąż bawi dzieci - mówiła Helena Filek-Marszałek.
Pierwowzorem kreskówkowego pieska była Trola - suczka foksterierka szorstkowłosa Marszałków. Jak wspomina pani Helena: - Mąż pracował przy filmach z Bolkiem i Lolkiem, ale w momencie, gdy wymyślono ich przygody na Dzikim Zachodzie, wycofał się. Nie chciał tworzyć filmów, w których dzieci bawią się bronią. Wtedy wymyślił pierwszy scenariusz z Reksiem.
Reksio na scenie z Heleną Filek-Marszałek i Tunią z TVP ABC
Urszula Rogólska /Foto Gość
Jak wspomina Helena Filek-Marszałek, początkowo nikt nie myślał o serialu. Pierwszy odcinek: "Reksio poliglota", powstał w 1967 roku. Dziesięciominutowy film wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci w Iranie i... od razu zdobył Grand Prix! Do 1990 r. powstało 67 odcinków kreskówki lubianej przez dzieci, jak i dorosłych.
- Reksio ma wyjątkowe cechy, które wciąż uczą zasad współżycia między ludźmi. uczulają na krzywdę innych, zachęcają do troski o swoje zwierzę. Zawsze jest przyjacielem bezinteresownym - mówi Helena Filek-Marszałek. - Jest jeszcze jedna ważna rzecz. Myślą przewodnią pierwszego odcinka "Reksio poliglota", była nauka języków obcych i zachęta dla dzieci - kiedy znamy języki, świat staje przed nami otworem. Tak było 50 lat temu i... tak jest do tej pory!