Kolejnym punktem przygotowań parafii św. Jerzego do jubileuszu 500-lecia kościoła, było fatimskie czuwanie modlitewne, z okazji 100. rocznicę objawień w Fatimie, połączone z wyprawą w przeszłość puńcowskiej tradycji pobożności.
Poprowadzili je wspólnie członkowie zespołu wokalno-instrumentalnego Capax Dei (Otwarty na Boga) z Kochłowic oraz historyk Grzegorz Księżyc. Najpiękniejsze pieśni maryjne w ciekawej aranżacji muzyków łączyły się z rozważaniami historycznymi na temat tradycji pobożności Maryjnej na Śląsku Cieszyńskim. Przywoływał dzieje Różańca Świętego, Litanii Loretańskiej czy modlitwy do MB Nieustającej Pomocy, tak ważnych punktów życia modlitewnego w puńcowskiej parafii. Wyliczał pielgrzymki do Maryjnych sanktuariów. Jak zauważał Grzegorz Księżyc, ten związek życia parafian z Matką Bożą wciąż się pogłębia.
O formach Maryjnej pobożności na Śląsku Cieszyńskim mówił historyk Grzegorz Księżyc
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
– Być może do grup działających w Puńcowie dołączy Apostolat Maryjny, bo wkrótce ma się odbyć spotkanie założycielskie tej wspólnoty – dodawał historyk. Rozważania kończył modlitwą: – Maryjo, miej w opiece każdą rodzinę tej parafii, rozpalaj w nas zamiłowanie do wytrwałej i żarliwej modlitwy, ucz odczytywania Bożej woli w naszym życiu...
– Z pewnością na miłość do Maryi wskazywać będzie nam także święty patron diecezji Jan Sarkander, którego relikwie powitaliśmy w puńcowskim kościele przed tygodniem. Dla niego też Matka Najświętsza była przewodniczką na drogach wiary – podkreśla ks. proboszcz Dariusz Kowala.
Ks. Dariusz Kowala z różańcem przekazanym parafii podczas diecezjalnej uroczystości zawierzenia Matce Bożej. Z prawej: wizerunek MB Frydeckiej na odwrocie krzyża.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
Chwilę później z zapaloną świecą w ręce wyruszył na czele procesji fatimskiej wokół 500-letniego kościoła, a przed błogosławieństwem kończącym to czuwanie odwrócił stojący przy ołtarzu krzyż, by wszyscy mogli zobaczyć umieszczony z drugiej strony wizerunek MB Frydeckiej. – To bardzo wymowna pamiątka historii więzi puńcowian z Maryją, do której w dawnych wiekach pielgrzymowali z tym krzyżem przodkowie – mówił ks. Kowala.
Do procesji dołączyli wokaliści i instrumentaliści z Capax Dei, którzy muzyczną modlitwą zachwycili parafian. – Tyle wiary było w ich piosenkach, że kiedy zaśpiewali te znane nam, porwali za sobą i słuchaczy – cieszy się organista Tomasz Piwko, współorganizator jubileuszowej modlitwy.