Przypadającą w tym roku 75. rocznicę powstania Armii Krajowej, w którą w 1942 r. przekształcił się Związek Walki Zbrojnej, uczcili uczestnicy uroczystości, która odbyła się w Czechowicach-Dziedzicach.
Jak przypominał Hieronim Bajor, prezes Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej w Bielsku-Białej, był to jeden z punktów rocznicowych obchodów stowarzyszenia. Wcześniej odbył się wojewódzki konkurs historyczny, a w bielskim garnizonowym kościele Bożego Miłosierdzia poświęcona została pamiątkowa tablica.
- Celem naszego stowarzyszenia jest upamiętnienie wśród młodych Polaków pamięci o zasługach Polskiego Państwa Podziemnego i AK. Chcemy przywrócić bohaterom walk o niepodległość i suwerenność Polski w czasie wojny i w okresie powojennym należnego miejsca w narodowym panteonie - tłumaczył prezes Bajor.
Nagrodzeni odznaczeniem "Pro Patria"
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
W czechowickiej uroczystości udział wzięli m.in. Jan Chrząszcz, wicewojewoda śląski, parlamentarzyści z wiceministrem Stanisławem Szwedem i senatorem Andrzejem Kamińskim, starosta bielski Andrzej Płonka, przedstawiciele IPN i stowarzyszeń kultywujących pamięć o żołnierzach AK i NSZ, delegaci "Solidarności" i młodzieży.
Czuwający nad organizacją uroczystości wraz z Wojciechem Leśnym Zygmunt Mizera z zarządu SPAK z najwyższym szacunkiem witał przybyłych kombatantów: żołnierzy Armii Krajowej, a także Narodowych Sił Zbrojnych.
Odznaczenie "Za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy AK" otrrzymał Zygmunt Mizera
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
"Modlitwę obozową" partyzantów zaśpiewał chór "Moniuszko" pod dyrekcją Dariusza Nurzyńskiego, a kustosz czechowickiej Izby Regionalnej Jacek Cwetler przybliżył historię zbrojnego podziemia w Polsce i na terenie Śląska Cieszyńskiego.
Odznaczenia "Pro Patria" za zasługi w kultywowaniu pamięci o obrońcach ojczyzny otrzymały czechowickie szkoły: Gimnazjum nr 2, LO im. M. Skłodowskiej-Curie oraz żołnierz AK Stanisław Z. Pankowski, starosta bielski Andrzej Płonka, członkowie zarządu SPAK: Hieronim Bajor, Zygmunt Mizera i Andrzej Sikora oraz Krzysztof Szczypka, nauczyciel.
Zygmunt Mizera został też uhonorowany odznaczeniem "Za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy AK", wręczonym przez prezesa bielskiego oddziału ŚZŻAK por. Jana Dąmbrowskiego. - To, co jest związane z walką o wolność Polski, przeminąć nie może - mówił por. Dąmbrowski, dziękując wszystkim odznaczonym za ocalanie pamięci o przeszłości.
W uroczystości uczestniczli liczni przedstawiciele środowisk kombatanckich
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
Nagrody za udział w patriotycznej grze miejskiej w Warszawie otrzymała młodzież kilku szkół, a każdy obecny mógł poprzeć apel przeniesienie z centrum Czechowic-Dziedzic niechlubnego pomnika radzieckich wyzwolicieli. - To wkrótce będzie konieczne, bo inicjatywy Senatu trwają pracę nad ustawą, która nakaże usuwanie pomników upamiętniających totalitaryzm, za wyjątkiem tych, które stoją na grobach poległych żołnierzy - zapowiadał senator Kamiński.