Już przed Bajkowym Dworkiem w Chybiu powiewały tego dnia kolorowe skarpetki z papieru. W środku w skarpetkach nie do pary paradowali wszyscy: od pań wychowawczyń przez dzieci, aż po rodziców...
W najmłodszej grupie, siedząc w kręgu, dzieci oglądały swoje kolorowe stopy i trwała wesoła rozmowa o tym, jakie są i czego potrzebują dzieci z zespołem Downa.
- O tym, z czym mają trudności, a przede wszystkim jakie maja marzenia, szczegółowo informuje ulotka wydana przez nas z okazji Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa, którą rozdajemy rodzicom. Tam też podpowiadamy, gdzie można szukać pomocy - tłumaczy Ksymena Grygierek, wicedyrektor Niepublicznego Przedszkola Bajkowy Dworek, z którą odwiedzamy kolejne sale.
Radość maluchów w kolorowych skarpetkach - bezcenna...
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
Tego dnia, nazywanego w Bajkowym Dworku Dniem Kolorowej Skarpetki, wszystkie dzieci na różne sposoby zajmują się sprawami różnorodności...
W następnej sali dzieci kolorowe skarpetki zdejmowały, by poczuć, jak różnie chodzi się po okrągłych fasolkach, miękkiej ligninie czy kaszy. Za następnymi drzwiami trwała zabawa i tańce w kolorowych skarpetkach, a w kolejnej sali powstawały malowane i wyklejane kolorowe skarpetki. Dzieci z zerówki poznawały historię bohatera książeczki napisanej przez mamę dziecka z zespołem Downa.
Dzieci świetnie rozumieją, że choć czasem trochę inaczej wyglądają czy się się zachowują, to tak samo chcą być kochane...
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
- Już od paru lat w naszym przedszkolu świętujemy ten dzień, który u nas nazywa się Dniem Kolorowej Skarpetki. Odbywają się specjalne zajęcia tematyczne, dostosowane do wieku dzieci. Chcemy tą akcją zwrócić uwagę na problemy, z jakimi muszą się borykać dzieci z dodatkowym chromosomem - tłumaczy Ksymena Grygierek.
- Na rozwijaniu takiej otwartości zyskują wszyscy - nie ma wątpliwości Ksymena Grygierek, wicedyrektor Bajkowego Dworku
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
Inicjatywa należała do dyrektor Patrycji Mikołajec, która skutecznie własnym przykładem zachęca do pracy z dziećmi niepełnosprawnymi. W Bajkowym Dworku, założonym 10 lat temu przez Danutę i Krzysztofa Pietroszków, świętuje się też Dzień Osób z Autyzmem i uczy otwartości na wiele innych problemów.
Kolorową akcję wspierają stowarzyszenia i instytucje, m.in. stowarzyszenie skupiające rodziny i przyjaciół osób z zespołem Downa "Wielkie Serce", Urząd Gminy Chybie, Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Gabinet Neurologopedii Dziecięcej Magdalena Putyra oraz Centrum Wspomagania Rozwoju Persevere i stowarzyszenie na rzecz osób niepełnosprawnych "Razem - Chybie".
Najstarsze przedszkolaki poznawały losy bohatera książeczki, który urodził się z chromosomem "nie do pary"...
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
- Zależy nam, aby jak najwięcej osób rozumiało problemy inności. To zadanie dla dorosłych, ale świetnie radzą sobie z nim też dzieci, które tak naturalnie uczą się akceptacji i nie mają żadnych problemów z tym, że ktoś zachowuje się inaczej. Dlatego tu każde dziecko czuje się dobrze, a mamy wśród przedszkolaków dzieci z różnymi problemami rozwojowymi, w tym także z zespołem Downa - zapewnia Ksymena Grygierek. A uśmiechnięte buzie dzieci potwierdzały jej słowa...