Seniorzy korzystający z zajęć w Ośrodku Wspierania Rodziny w Bielsku-Białej otrzymali "Koperty życia" z rąk wiceprzewodniczącego rady miasta, Przemysława Drabka.
- Koperta może być znakomitym sposobem do nawiązania relacji między sąsiadami-seniorami: można się wzajemnie o niej poinformować usiąść, wspólnie wypełnić, porozmawiać - dodaje P. Drabek.
Seniorzy dla Bielska
Spotkanie w Ośrodku Wspierana Rodziny było także okazją do rozmów o roli seniorów w rzeczywistości Bielska-Białej - ale nie tylko.
- Każdy z nas wie, że dla seniorów można zrobić dużo, ale mało kto mówi, że to sami seniorzy mają duży potencjał i że można go w różny sposób wykorzystać - mów P. Drabek. - Chciałbym w Bielsku-Białej stworzyć szkielet programu, żeby wszyscy, którzy zajmują się seniorami na różnych płaszczyznach, mogli wymieniać się informacjami i doświadczeniem. Dziś brakuje takich relacji. Jest wiele grup, stowarzyszeń, klubów seniorskich, ale nie mają ze sobą kontaktu, który pozwoliłby im jeszcze lepiej działać.
Padła propozycja zorganizowania wspólnej konferencji takich środowisk. Ale już dziś P. Drabek zaproponował wszystkim korzystanie z przygotowanej przez niego strony internetowej: seniorzydlabielska.pl.
- Wiem, że seniorzy, którzy obsługują komputer, wolą używać stron internetowych niż facebooka, stąd taka idea - wyjaśnia pomysłodawca strony. - Nieprzypadkowa jest też nazwa. Seniorów traktuje się z reguły jak petenta, który "zawsze czegoś chce"; albo w ten sposób, że jeśli coś robimy, to: "dla seniora". Proponuję odwrócić sytuację - to seniorzy mogą i chcą pokazać, że mają potencjał, tylko trzeba po postymulować. To nie stanie się od razu, ale warto ten proces uruchomić. Sami, prowadząc zajęcia w tym ośrodku, wiecie, że w młodości podtrzymuje nas działanie. Ludzie boją się wyjść, zapukać do sąsiada. A przecież niewiele trzeba: wypić wspólnie kawę, a potem pójść, zobaczyć osiedlową siłownię dla seniorów i razem poćwiczyć. Zaproponować sąsiadom mającym małe dzieci, że ich przypilnujemy na placu zabaw, a mama w tym czasie może zając się przygotowaniem obiadu. Musimy uczyć się nawzajem zaufania, budowania relacji. Ważne są kontakty seniorów z młodzieżą - mamy za sobą takie doświadczenie spotkania Młodzieżowej Rady Miasta z seniorami. Jeden pan pokazał młodzieży płytę winylową i pendrive, opowiadając, że jego pokolenie musiało przejść taką drogę, choćby i w słuchaniu muzyki. Na pendrive’ie ma tyle muzyki, ile nie zmieściłoby się na wszystkich płytach, którymi wypełniłby jego dom. Musimy uświadamiać młodym, że prawdopodobnie i przed nimi taka droga. Nie wiemy gdzie zaprowadzi nas np. technologia za kilkadziesiąt lat.
Kuchanny prezent bielskich seniorów dla Przemysława Drabka
Urszula Rogólska /Foto Gość
Bank wiedzy, doświadczenia i czasu
Jak mówił gość seniorów, są oni znakomitym bankiem wiedzy, doświadczenia i czasu, którego nie mają rodzice. Wielu z nich, to świetnie wykształceni ludzie nauki, inżynierowie, specjaliści, "złote rączki". Warto poprosić ich o korepetycje, drobne naprawy. - Każdy z nas może dać innym coś dobrego, trzeba tylko odważnie zapytać, co, kto z nas ma - podkreślił.
Gospodarze dzielili się swoim doświadczeniem - bo w Ośrodku Wspierania Rodziny niemal wszystkie zajęcia prowadzą seniorzy dla rodzin i innych seniorów: m.in. warsztaty kulinarne, komputerowe, krawieckie, robótek ręcznych, prowadzą osoby 50+. - Sami państwo podsuwacie pomysły - uśmiechał się P. Drabek. - Młode gospodynie czasem nie miały okazji nauczyć się tradycyjnej kuchni, zdrowych wypieków - tu razem można się tego uczyć właśnie od seniorów.
Przypomniano akcję "Zastępcza wnuczka, zastępczy dziadek" - kiedy to dzieci, które z różnych względów nie mają kontaktu z własnymi dziadkami, uczą się kontaktów ze starszymi przez relacje z niespokrewnionymi seniorami.
- My możemy dać młodym mądrość życiową, a młodzi nam - mądrość książkową. Z ich połączenia na pewno może powstać coś ważnego - podsumował pan Antoni, jeden z uczestników rozmowy.
Na zakończenie spotkania pracownicy OWR podarowali przewodniczącemu fartuch kuchenny wykonany przez seniorów na zajęciach krawieckich w Ośrodku.