Nowy numer 24/2018 Archiwum

Spadli z wyciągu

Kolejna zimowa tragedia w Wiśle. Dwóch mężczyzn w ciężkim stanie zabrał śmigłowiec.

Przed godziną 8:00 rano, w piątek 16 lutego, dwóch mężczyzn w wieku 33 i 50 lat spadło z kanapy wyciągu narciarskiego w Wiśle-Soszowie. Trzeci z jadących cudem uniknął upadku. W ostatniej chwili zdołał chwycić się poręczy kanapy, następnie wezwał telefonicznie pogotowie. Mężczyźni spadli z wysokości ponad pięciu metrów na stok narciarski, mocno ubity i oblodzony, a więc bardzo twardy. Jeden stracił przytomność. Odnieśli na tyle poważne obrażenia, że ratownicy GOPR wezwali śmigłowce pogotowia lotniczego. Te odtransportowały ofiary wypadku do szpitali w Bielsku-Białej i Sosnowcu.

Do wypadku doszło w miejscu, w którym prawdopodobnie była zainstalowana specjalna siatka, chroniąca przed skutkami upadku. Siatka jednak nie spełniła swojego zadania. Nie wiadomo jeszcze, w jakich okolicznościach doszło do zdarzenia i co było bezpośrednią przyczyną wypadnięcia mężczyzn z kanapy. Przypuszcza się, że nastąpiło to w skutek awarii technicznej wyciągu. Mówi się, że kanapa mogła zahaczyć o siatkę zabezpieczającą przed upadkiem, która została podniesiona, by umożliwić przejazd ratraka.

Ofiary zdarzenia, to pracownicy stacji narciarskiej w Wiśle Soszowie, którzy korzystając z wyciągu chcieli się dostać na swoje stanowiska, w górnej stacji kolejki. Policja i prokuratura bada okoliczności zdarzenia. Wyciąg przez cały dzień pozostanie nieczynny.

To już trzeci w tym sezonie nieszczęśliwy wypadek w Wiśle. Miesiąc temu z kanapy wyciągu upadł dziewięciolatek. Młody narciarz miał szczęście: nie odniósł poważniejszych obrażeń, ponieważ spadł w zaspę. Pod koniec stycznia podczas zjazdu przewrócił się dwudziestojednoletni narciarz. Na skutek obrażeń zmarł wkrótce po przewiezieniu do szpitala. GOPR oblicza, że od początku sezonu ratownicy interweniowali już w ponad półtora tysiąca zdarzeń na stokach narciarskich w polskich górach.

 

« 1 »

Zobacz także

  • lukaszdrb
    16.02.2017 13:13
    Rodziny poszkodowanych proszę o pilny kontakt. Mam do przekazania ważne informację. 509782131
    doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma