Nowy numer 3/2021 Archiwum

Nowy metropolita w Krakowie

Mamy gorące opinie biskupów z Bielska-Białej, na temat nominacji abp. Marka Jędraszewskiego.

- To człowiek wykształcony, filozof i teolog - mówi ordynariusz bielsko-żywiecki bp Roman Pindel. - Podziwiam jego inicjatywy, jak choćby katechezy w katedrze łódzkiej. Mój szacunek wzbudzają także jego wyważone sądy, jakie wygłaszał zarówno podczas oficjalnych wypowiedzi jak również w rozmowach czy dyskusjach, także na forum Konferencji Episkopatu - podkreśla ordynariusz bielsko-żywiecki.

Takiego samego zadnia jest biskup pomocniczy. - To decyzja z całą pewnością przemyślana - mówi bp Piotr Greger. - Papież Franciszek gościł podczas swojej wizyty w Krakowie, poczuł klimat Kościoła Krakowskiego i po konsultacjach uznał, że abp Jędraszewski, pasterz z ogromnym doświadczeniem, bardzo dobrze przygotowany i kompetentny na ten czas będzie najlepszym na urząd metropolity krakowskiego i dlatego taka decyzja.

Księża biskupi spodziewają się, że wkrótce nastąpi spotkanie z metropolitą-nominatem. Nie urwą się także kontakty z dotychczasowym biskupem krakowskim.

- Sytuacja obecna wygląda tak, że kard. Stanisław Dziwisz, po przyjęciu przez Ojca Świętego jego rezygnacji z urzędu metropolity krakowskiego, pozostaje administratorem apostolskim i jego imię wymienia się w kanonie Mszy św. - wyjaśnia biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej. - Natomiast abp Marek Jędraszewski musi kanonicznie objąć rządy w diecezji i odbyć ingres do kościoła katedralnego w Krakowie - dodaje bp Greger.

Dopiero wówczas kard. Stanisław Dziwisz faktycznie przejdzie na emeryturę. Według nieoficjalnych informacji pozostanie w Krakowie.

Nowy metropolita krakowski ma 67 lat. Jest profesorem teologii i filozofem. Pochodzi z Poznania. Święcenia kapłańskie przyjął w 1973 r. W roku 1997 r. Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym w Poznaniu. Cztery lata temu papież Benedykt XVI mianował go arcybiskupem metropolitą łódzkim. Od dwóch lat jest zastępcą przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Decyzję o jego nominacji na stolicę krakowską Nuncjatura Apostolska w Polsce ogłosiła oficjalnie dziś (8 grudnia) w południe. W skład metropolii, której będzie głową, wchodzi archidiecezja krakowska oraz diecezje: tarnowska, kielecka i bielsko-żywiecka.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama