Dobra Nowina jest mocniejsza niż troski, zmartwienia, choroby, grzechy i słabości, a kryzys jest szansą.
Zakończyła się kolejna tura rekolekcji księży, pracujących w diecezji bielsko-żywieckiej. Ponad 150 kapłanów przez trzy dni słuchało konferencji, homilii i medytacji biskupa ordynariusza Romana Pindla. On też jest pomysłodawcą wyjątkowych ćwiczeń duchowych księży.
− Chodziło o to, by zachęcić do udziału w nich jak największe grono kapłanów − wyjaśnia wikariusz generalny ks. Marek Studenski. − Rekolekcje są czasem ważnym dla księży. Biskup chce obudzić w kapłanach nowe pokłady ufności, budować ich wiarę po to, by sami mogli być ewangelizatorami w swoich wspólnotach, tam, gdzie ich Pan Bóg posyła − zaznacza.
Rekolekcje odbywały się w jednym z ośrodków wypoczynkowych w Szczyrku, w sąsiedztwie sanktuarium Maryjnego na Górce, w przepięknym otoczeniu Beskidów, które w ostatnich dniach zaczęły przybierać zimową szatę. W jednej z sal konferencyjnych ośrodka przygotowano kaplicę. Księża słuchali tutaj konferencji bp Romana Pidnla, odmawiali brewiarz, prowadzili medytację. W programie znalazło się również miejsce na spotkania o charakterze duszpasterskim. Ich celem była wymiana doświadczeń księży oraz integracja prezbiterium.
Podczas rekolekcji pod przewodnictwem biskupa ordynariusza kapłani zastanawiali się, jak budzić wiarę w kontekście zmieniającej się rzeczywistości społecznej i kulturowej, w dobie kryzysu wartości.
− Dobra Nowina jest mocniejsza niż troski, zmartwienia, choroby, grzechy i słabości − przekonywał bp Roman Pindel. − Kryzys jest zawsze szansą i może prowadzić do duchowego rozwoju i pogłębienia wiary.
Ze względów duszpasterskich trudno zorganizować rekolekcje dla wszystkich księży pracujących w diecezji równocześnie. Odbywają się one zatem w trzech turach. Pierwszą zorganizowano na początku jesieni w domu rekolekcyjnych „Księżówka” w Zakopanem. Tam nauki wygłosił również bp Roman Pindle. Pod koniec listopada, znów w Szczyrku, odbędzie się ostatnia tura ćwiczeń duchowych dla kapłanów, które poprowadzi ordynariusz koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak.
Kapłani są zobowiązani do odprawienia osobistych rekolekcji zamkniętych, a więc w jednym miejscu, przynajmniej raz w roku. Ich termin jak również miejsce do tej pory księża wybierali samodzielnie. W Roku Miłosierdzia, u progu ćwierćwiecza istnienia diecezji bielsko-żywieckiej jej ordynariusz po raz pierwszy zaproponował księżom wspólne rekolekcje. Wśród uczestników ćwiczeń duchownych zorganizowanych w Szczyrku byli także kapłani, którzy już wcześniej odprawili indywidualne rekolekcje w tym roku.