Od modlitwy pod przewodnictwem bp. Romana Pindla rozpoczął się kolejny cykl spotkań formacyjnych dla środowiska medycznego naszej diecezji.
Podczas Eucharystii bp Pindel zachęcał do wdzięczności Bogu za powołanie do zawodów medycznych. – Dziękujmy Bogu za dar, jakim jest nasze życie, nasze powołanie i nasza służba. Dziękujmy za przykład odpowiedzi człowieka na życiowe powołanie, jaki daje św. Łukasz, wasz patron – mówił bp Pindel, przypominając, że ewangelista towarzyszył uwięzionemu św. Pawłowi do końca, gdy inni go opuścili. Po Mszy Świętej ks. dr hab. Antoni Bartoszek, dziekan Wydziału Teologicznego UŚ i kapelan ośrodka dla osób niepełnosprawnych, mówił w wykładzie „Między świętością a jakością życia” o napięciu, jakie obecnie daje się zauważyć między tymi wartościami.
– Życie zawsze jest darem Boga, bez względu na to, na jakim etapie i w jakiej kondycji jest człowiek. Darem jest życie chorego noworodka, osoby z demencją starczą czy w stanie wegetatywnym. Każdy, niezależnie od tego, czy wierzy w Boga, czy nie, doświadcza, że życie zostało mu dane, a jego istnienie zaczęło się jeszcze zanim pojawiła się jego świadomość. Nie jakość naszego życia sprawia, że jest ono święte, ale sam fakt jego zaistnienia. Wszyscy dbamy o poprawę jakości życia i nie ma w tym nic złego, o ile szanujemy jego świętość – tłumaczył prelegent.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się