W Bielsku-Białej rozpoczęła się 13. edycja hospicyjnej kampanii Pola Nadziei. Już zgłosiło się do niej ponad 70 szkół z całego miasta i powiatu bielskiego.
Od ekumenicznej modlitwy rozpoczęła się w Bielsku-Białej tegoroczna edycja kampanii Pola Nadziei. Uczestnicy otrzymali cebulki żonkili, symbolu tej akcji.
- Cieszy nas, że rośnie liczba szkół, w których nauczyciele i uczniowie czują wewnętrzną potrzebę dołączenia się do posługi miłosierdzia. Zebrane pieniądze pozwolą z pewnością podjąć kolejne zadania, przed którymi stoi hospicjum stacjonarne. Niech to będzie owoc Jubileuszu Miłosierdzia - mówił bp Piotr Greger, wskazując, że akcja jest także okazją do szerszego spojrzenia na bezinteresowną postawę ludzi młodych i rozwijanie wyobraźni miłosierdzia.
Jak przypomniała Grażyna Chorąży, prezes Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego, dziękując za dotychczasowe zaangażowanie młodzieży w Pola Nadziei, zaowocowało ono znaczącym udziałem w budowie stacjonarnego Hospicjum im. św. Jana Pawła II. Jego wzniesienie kosztowało prawie 9 mln zł, z czego niespełna 2 mln zł zebrali dotąd uczestnicy Pól Nadziei. W tym roku do programu przystąpiło 71 szkół z Bielska-Białej, powiatu bielskiego, Żywca i Skoczowa.
Sporą część wyposażenia hospicjum, w którym przebywają już pierwsi podopieczni, stanowią dary rzeczowe. Dołączyły do nich trzy ssaki medyczne, kupione z grantu przyznanego przez Fundację "Tesco" w ramach akcji "Decydujesz - pomagamy". Urządzenia, wspomagające chorych z trudnościami w oddychaniu, zostały zaprezentowane podczas inauguracji.
Delegacje szkół uczestniczących w kampanii odebrały cebulki żonkili do posadzenia na swoim terenie
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
O gotowości wsparcia zapewniali też parlamentarzyści z naszego regionu, z wiceministrem Stanisławem Szwedem, posłem Grzegorzem Pudą i senatorem Andrzejem Kamińskim, zabiegający o zapewnienie finansowania hospicjum przez NFZ. - Pobyt w nim będzie dla chorych nieodpłatny, a koszty te są wysokie, dlatego tak ważna jest każda pomoc - dodała prezes Chorąży.
Na zakończenie uroczystej inauguracji delegacje uczniów poszczególnych szkół odebrały cebulki żonkili, które posadzą na szkolnym terenie. Na specjalnej rabacie przed Hospicjum św. Jana Pawła II posadzili je m.in. bp Greger, prezydent Jacek Krywult, senator Kamiński.