Nowy numer 3/2021 Archiwum

Laur patrona dobroci: św. Jana Kantego

Pochodzący z Kęt święty profesor Jan słynął z tego, że nigdy nie był obojętny na ludzkie cierpienie. Tych, którzy go naśladują, bielsko-żywiecka Caritas nagradza statuetką: Dzban św. Jana Kantego.

Już po raz drugi w Kętach odbyła się uroczystość wręczenia nagród, przyznawanych przez diecezjalną Caritas osobom zaangażowanym w dzieła charytatywne.

Galę rozdania statuetek poprzedziła Msza Święta koncelebrowana pod przewodnictwem bp. Romana Pindla w kęckim kościele św. św. Katarzyny i Małgorzaty. – Dziękujmy Bogu, że nieustannie daje powołania do służby dobru - i za ludzi, którzy robią to w sposób trwały, bezinteresowny, dyskretny i bez poniżenia człowieka, który pomocy potrzebuje – apelował bp Pindel, zachęcając do modlitwy o nowe dzieła miłosierdzia i ludzi gotowych pomagać innym.

- Modlimy się w miejscu urodzin św. Jana Kantego, który jest patronem dzieł miłosierdzia - przypominał ks. Robert Kasprowski, zapraszając zgromadzonych w świątyni wolontariuszy Caritas oraz przedstawicieli władz powiatowych i gminnych  do kęckiego Ośrodka Kultury, gdzie odbyła się gala. Tu każdy z nominowanych do tegorocznej nagrody otrzymał pamiątkowy dyplom i obraz, a laureatom bp Pindel wręczył statuetki przedstawiające dziewczynkę z rozbitym dzbanem, której pomógł św. Jan Kanty. Według projektu niedowidzącej artystki Urszuli Kuś przygotowała je Katarzyna Gwiżdż wraz z niepełnosprawnymi uczestnikami warsztatów terapii zajęciowej.

Pierwszą figurkę otrzymali Rudolf Budny z żoną Moniką. Mieszkają w Rudzicy i od przeszło 30 lat aktywnie angażują się w różnorodne dzieła pomocy w swoim środowisku, a także wspierają m.in. transporty darów, organizowane przez Caritas. – Nigdy nie robimy tego dla nagród i nie lubimy takiego wychwalania, ale ze względu na patronat św. Jana Kantego tu jesteśmy, bo zależy nam na tym, żeby się umieć dzielić tak jak on – mówili laureaci.

- Nie spodziewałam się wyróżnienia w gronie tak wspaniałych osób i na pewno to będzie dla mnie zobowiązanie do dalszej pracy. Pewnie jej nie zabraknie, bo dzieci w naszym kole wciąż przybywa – przyznawała ze wzruszeniem druga laureatka nagrody: Agnieszka Ścieszka, polonistka i zarazem opiekun Szkolnego Koła Caritas w Gimnazjum w Pietrzykowicach.

Nagrodzona została też Jadwiga Głąbek, szefowa Zespołu Charytatywnego w parafii św. Stanisława w Starym Bielsku, od lat z pasją prowadząca akcje pomocy dla wszystkich, którzy jej potrzebują. Zawsze znajduje czas na odwiedziny chorych, pomoc w zakupach, wspólną modlitwę.

 

foto Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Laureaci i nominowani w drugiej edycji nagrody Caritas

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama