Nowy numer 38/2023 Archiwum

Maksy Mila w Oświęcimiu

Bieg ku czci ojca Kolbego na dystansie 16670 metrów wystartuje w sobotę 17 września.

Związek gmin związanych z życiem św. Maksymiliana na pomysł biegu ku jego czci wpadł cztery lata temu. Postanowiono wówczas, że zawody będą rozgrywane na dystansie 16670 metrów - dla upamiętnienia numeru obozowego ojca Kolbego. Drogę tę nazwano „dziesięcioma milami franciszkańskimi”.

Pierwszy wyścig upamiętniający męczennika KL Auschwitz odbył się w Teresinie - podsochaczewskiej gminie, na terenie które znajduje się założony przez o. Kolbego Niepokalanów. Kolejne biegi zorganizowano w Zduńskiej Woli i Pabianicach. Na miejsce tegorocznej edycji wybrano Oświęcim.

Imprezę zainauguruje Msza św. w intencji biegaczy, odprawiona w oświęcimskim kościele św. Maksymiliana w sobotę 17 września o godz. 8:30. Bieg wystartuje sprzed kościoła o godz. 10:00. Jego uczestnicy pobiegną ulicami Śniadeckiego, Szpitalną, Spokojną, Krasickiego następnie wałem przeciwpowodziowym do zbiegu na ul. Wodociągową, aż do ul. Szpitalnej. Ten fragment biegu tworzy pętlę, którą biegacze pokonują trzykrotnie, by następnie wrócić na metę przy kościele św. Maksymiliana. Na pokonanie trasy wyznaczono dwugodzinny limit czasowy.

Na czas biegu ulice, którymi poruszać się będą sportowcy, zostaną zamknięte. Zawodom będzie towarzyszyć cały szereg imprez, adresowanych dla całych rodzin: W czasie festynu. Organizatorzy przygotowali animacje, zabawy i konkursy z nagrodami, występy sceniczne i pokazy strażackie.

Zapisy na bieg, który organizują wspólnie Urząd Miasta w Oświęcimiu i miejscowy klub biegacza „Zadyszka”, są jeszcze otwarte. Można je zgłosić TUTAJ.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy