Nowy numer 39/2023 Archiwum

Diecezjalne dożynki w Żywcu

W niedzielę 11 września w żywieckim amfiteatrze Pod Grojcem diecezjalnemu dziękczynieniu za plony przewodniczyć będzie bp Roman Pindel w koncelebrze z bp. seniorem Tadeuszem Rakoczym i kapłanami naszej diecezji.

Msza Święta dożynkowa rozpocznie się o 11.00 w amfiteatrze. Wcześniej, o 10.00, otwarta zostanie wystawa rolnicza, a o 10.30 od kładki na Koszarawie rozpocznie się korowód dożynkowy z udziałem zaproszonych gości i delegacji. Do żywieckiego amfiteatru przy ulicy Grojec 50 można dojechać od drogi Żywiec-Korbielów i od ulicy Kopernika przez most na Koszarawie.

Bezpośrednio po Mszy Świętej przewidziany jest obrzęd dożynko­wy, a po nim - czas na posiłek. O 13.30 rozpoczną się występy Orkiestry Dętej z Międzybrodzia Bialskiego, „Magurzan” z Łodygowic oraz „Ziemi Żywieckiej”. O 17.00 zaprezentuje się znany zespół „Baciary” z Podhala.

Do udziału w diecezjalnych dożynkach zachęca ks. prał. Stanisław Kozieł, diecezjalny duszpasterz rolników. Jak przypomina, ziemia to żywicielka, a trudna praca na roli to współpraca z Bogiem-Stwórcą, toteż towarzyszy jej oddawanie czci Bogu oraz szacunek dla darów nieba.

- To nasza modlitwa i wszyscy powinniśmy z szacunkiem i uznaniem myśleć o naszych żywicielach, których ciężkiej pracy zawdzięczamy, że na naszych stołach jest chleb. Przykładem dla nas może być święty Jan Paweł II, który powiedział: „Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić” - dodaje ks. prał. Kozieł.

Współorganizatorami dożynek są w tym roku: bp Roman Pindel, starosta żywiecki Józef Kalata i burmistrz Żywca Antoni Szlagor.

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy