Reklama

Śp. ks. Tomasz Dzida z Czechowic-Dziedzic zmarł nagle. Miał 34 lata

Minęło zaledwie 5 lat od chwili, gdy otrzymał święcenia kapłańskie i rozpoczął kapłańska posługę w Towarzystwie Chrystusowym, które obejmuje opieką duszpasterską naszych rodaków żyjących za granicą.

Po nagłej i krótkiej chorobie 5 września 2016 r. w szpitalu w Ammanie odszedł do Pana śp. ks. Tomasz Dzida, chrystusowiec, były duszpasterz Polonii w parafii Miłosierdzia Bożego w Lombard (USA) oraz w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Toronto w Kanadzie.

Jego pogrzeb odbędzie się we wtorek 13 września o 14.00 w rodzinnej parafii, kościele NMP Wspomożenia Wiernych w Czechowicach-Dziedzicach. Wcześniej, o 13.30 w kościele przy jego trumnie odmawiany będzie Różaniec.

Ks. Tomasz Dzida urodził się 17 listopada 1981 r. w Pszczynie. Należał do wspólnoty parafii NMP Wspomożenia Wiernych w Czechowicach-Dziedzicach.

Do Towarzystwa Chrystusowego wstąpił 29 sierpnia 2006 r. Kanoniczny nowicjat rozpoczął 28 września 2006 r. w Mórkowie. Pierwszą profesję zakonną złożył 29 września 2007 r. w Mórkowie, zaś dozgonną 29 września 2010 r. w Poznaniu. Święcenia kapłańskie otrzymał 17 maja 2011 r. w archikatedrze w Poznaniu - z rąk bpa Zdzisława Fortuniaka. Po przyjęciu święceń pełnił posługę wikariusza w Stargardzie (2011-2013).

W 2013 r. został skierowany do pracy duszpasterskiej wśród Polaków w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W latach 2013-2015 pracował w parafii Miłosierdzia Bożego w Lombard (Chicago). Od 2015 r. był duszpasterzem w parafii  Matki Bożej Królowej Polski w Toronto.

W lipcu 2016 r. wraz z 30-osobową grupą młodzieży z Kanady przyjechał do Polski na Światowe Dni Młodzieży. - Większość z tych, którzy przyjechali ze mną do Polski, już się w Kanadzie urodziła, dlatego zaproponowałem młodym i ich rodzicom także poszerzenie wyjazdu na ŚDM o podróż po Polsce, do miejsc bardziej znanych. Tydzień przed ŚDM pielgrzymowaliśmy - jak to nazwałem - od Bałtyku po gór szczyty. Młodzież była niesamowicie zadowolona - wspominał tę pielgrzymkę po Polsce, prowadzącą od Władysławowa przez Poznań, Gniezno, Częstochowę, były obóz Auschwitz i Wadowice do Krakowa i Zakopanego.

- Papież Franciszek bardzo nam pomógł. Mam nadzieję, że dotarł do młodych i te słowa będą owocować dalszą formacją - mówił jeszcze kilka tygodni temu w rodzinnej parafii.

Odszedł do Pana podczas pielgrzymki do Ziemi Świętej.

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie!

Zobacz wypowiedzi śp. ks. Tomasza na temat ŚDM i pracy wśród Polonii:

To także mój kościół
Adam Sobel

ŚDM w Krakowie z Kanadyjczykami
Adam Sobel

« 1 »