Wydarzenia związane z ŚDM zaczną się na Rynku w sobotę już od 17.00. Będą tance integracyjne, zabawy, występy. O 20.00 na dwugodzinny koncert uwielbienia zaprasza zespół Fausystem i Piotr Mirecki.
W czasie tego koncertu zespół Fausystem, zaprezentuje swój bogaty repertuar muzyczny pieśni religijnych dedykowanych Bożemu Miłosierdziu i św. Faustynie. Podczas majowej pielgrzymki diecezjalnej do Łagiewnik zaprezentował najnowsze, a wśród nich napisaną specjalnie dla Fausystemu przez znanego poetę Leszka A. Moczulskiego piosenkę "My, niebiescy piechurzy...".
- Zaśpiewamy też równie dużo pieśni uwielbieniowych, znanych i popularnych na całym świecie, zaliczanych do takiej klasyki, którą zaśpiewać z nami będzie mógł gość z każdego zakątka świata, niezależnie czy przyjedzie z Ameryki, Francji czy z Czech - zapowiada Piotr Mirecki, lider zespołu. Na oświęcimskim Rynku wystąpi młodzieżowa schola i chór ŚDM.
Na scenie pojawią się też goście z francuskiej charyzmatycznej Wspólnoty Błogosławieństw. Zagrają i zaśpiewają, dzieląc się świadectwami swojej wiary.
Przygotowania zespołu Fausystem przed koncertem uwielbienia w Oświęcimiu
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
Intensywne przygotowania do tego koncertu trwały już od połowy lipca. - Razem z naszą ekipą muzyków zespołu Fausystem mamy spotkania warsztatowe z Francuzami.
One obejmują zarówno zajęcia muzyczne, ćwiczenia śpiewu, jak i nabożeństwa: jutrznie, Mszę Świętą, modlitwy charyzmatyczne. To głównie Francuzi, ale jest też jedna Węgierka. Mówimy w różnych językach, ale dla Ducha Świętego nie ma barier i dzięki pomocy siostry jednego z kleryków wszystko się udaje prowadzić sprawnie - dodaje Piotr Mirecki.
Grupa przedstawicieli założonej we Francji wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym - Wspólnoty Błogosławieństw - przyjechała do
Próba muzyczna z udziałem francuskich gości
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
Oświęcimia, do oświęcimskiej wspólnoty salezjanów, by przygotować się duchowo do Światowych Dni Młodzieży.
To wspólnota charyzmatyczna, skupiająca osoby konsekrowane i świeckich, w tym także małżeństwa, erygowana w 2011 r. w Tuluzie przez arcybiskupa Roberta Le Galla. Wszyscy członkowie służą w różnych formach nowej ewangelizacji i angażują się w dzieła misyjne, troszcząc się zwłaszcza o ubogich.
Bogaci wspólną modlitwą
- Zaprosiliśmy młodzież do udziału w ŚDM i będziemy im towarzyszyć w czasie tych wydarzeń. Będziemy także prowadzić już w Krakowie katechezy dla młodych w języku francuskim -
o. Olivier Marie
Alina Świeży-Sobel/Foto Gość
wyjaśnia należąca do Wspólnoty Błogosławieństw s. Katarzyna.
- Razem z nami na ŚDM przyjeżdża około 400 młodych ludzi z różnych krajów. Są Gabończycy, Libańczycy, Amerykanie, Francuzi, Szwajcarzy. Chcą razem przeżyć doświadczenie Kościoła powszechnego, zgromadzonego wokół papieża. Zaproponowaliśmy młodym różne aktywności: pieszą pielgrzymkę z Częstochowy do Krakowa, pobyt w Oświęcimiu, a także tygodniowe rekolekcje podczas spływu kajakowego na Mazurach.
Wszystkie te aktywności mają pomóc im we wzrastaniu w wierze, a oparte są na duchowości Wspólnoty Błogosławieństw. Powstała ona na podstawie duchowości eucharystycznej i doświadczeniu obecności Boga w Duchu Świętym - tłumaczy o. Olivier Marie, stojący na czele Wspólnoty Błogosławieństw.
- Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy się spotkać i razem modlić tu, w Oświęcimiu, gdzie zaprosił nas ks. Andrzej Policht, salezjanin. Mogliśmy tu poznać także doświadczenia salezjanów, którzy pracują z młodymi i podzielić się naszym sposobem modlitwy. Mam nadzieję, że to początek dobrej współpracy - dodaje o. Marie.
Projekt Fausystem: kontynuacja
Fausystem podczas koncertu dla pielgrzymów łagiewnickich w Wysokiej, 1 maja 2016 r.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
- Ten koncert jest jednym z elementów szerszego projektu, który również nazywa się tak jak nasz zespół: Projekt Fausystem i obejmuje całą serię inicjatyw związanych z młodzieżą.
W ramach przygotowaniach powstała młodzieżowa schola: chór SDM i odbywały się comiesięczne Spotkania Młodych. Po zakończeniu ŚDM to się nie zakończy. Zaraz po wakacjach, od września, ruszą Oświęcimskie Spotkania dla Ducha Wzrastania (OSDDW) - zapowiada Piotr Mirecki.
Te spotkania będą w soboty co dwa miesiące i będą na nie zaproszeni młodzi z całej diecezji. Pojawią się na nich zaproszeni prelegenci, przybliżający problematykę życia wiarą we współczesnym świecie. Na sali teatralnej będą się odbywały wykłady, a w kościele - czuwania modlitewne i nabożeństwa, świadectwa.
- Chcemy, żeby te spotkania odwiedzali też goście muzyczni, m.in. Łukasz Golec czy Magda Anioł. Będą wśród nich ambasadorowie ŚDM. W tych spotkaniach systematycznie będzie brał udział także zespół Fausystem - dodaje Piotr Mirecki.