Uczestnicy wakacyjnych rekolekcji oazowych dzieci, młodzieży i rodzin Domowego Kościoła, spotkali się na swoim Dniu Wspólnoty w kościele św. Pawła Apostoła na osiedlu Polskich Skrzydeł w Bielsku-Białej.
Oazowicze pięciu wakacyjnych wspólnot Ruchu Światło-Życie - jedna Oaza Dzieci Bożych, trzy oazy młodzieżowe i jedna oaza Domowego Kościoła - z diecezji bielsko-żywieckiej, a także warszawsko-praskiej, przeżywali swój Dzień Wspólnoty Oazy Wielkiej "Góra Oliwna",14 lipca w kościele św. Pawła Apostoła w Bielsku-Białej na osiedlu Polskich Skrzydeł.
Ich bazami rekolekcyjnymi były: Bystra Krakowska, Czernichów, Pewel Mała, Zagórnik i Żarnówka.
Spotkanie rozpoczęli tradycyjnie od prezentacji oaz: przedstawienie wspólnoty, świadectwa przeżycia oazy i piosenki danej wspólnoty. Następnie razem uczestniczyli we Mszy świętej, której przewodniczył także niegdysiejszy oazowicz - biskup Piotr Greger.
Oazowicze przeżywający swoje rekolekcje w Czernichowie przygotowali oprawę muzyczną liturgii
Urszula Rogólska /Foto Gość
Po przerwie na posiłek oazowicze rozpoczęli celebrację Godziny Odpowiedzialności, w czasie której wielu z nich złożyło abstynenckie deklaracje przystąpienia do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.
W czasie homilii biskup Piotr Greger mówił m.in. o tym, jak formacja w Ruchu Światło-Życie wpłynęła na jego życie: - Osobiście, bardzo wiele zawdzięczam formacji, jaką przebyłem na drodze charyzmatu Ruchu Światło-Życie. Krocząc drogami ewangelizacji, deuterokatechumenatu i diakonii coraz bardziej poznawałem Chrystusa i uczyłem się miłości do Kościoła. Ten Ruch zakorzenił we mnie zainteresowanie, a nawet swoistą pasję do liturgii, która jest światem znaków zbawczego działania Jedynego Odkupiciela Człowieka.
Biskup dodał, że w czasie rekolekcyjnego czasu Namiotu Spotkania, nauczył się spotkania z Bogiem obecnym w Jego słowie. - To wtedy także zacząłem uczyć się doceniać dar spotkania z drugim człowiekiem poprzez regularne spotkania w grupach, wspólnie podejmowane zadania i wypełniane dyżury. - dodał biskup, podkreślając: - Formacja w tym Ruchu z pewnością doprowadziła mnie na drogi kapłańskiego powołania. Dla mnie formacja Ruchu Światło-Życie z wszystkimi jej wymaganiami, jest modelem, programem, metodą, sposobem na czas realizacji codziennych zadań biskupich.
Każda grupa przygotwała prezentujący ją emblemat
Urszula Rogólska /Foto Gość
Na koniec reprezentanci uczestników rekolekcji Domowego Kościoła, odczytali specjalny list, skierowany do papieża Franciszka. Napisali w nim m.in. "Nasze rekolekcyjne pielgrzymowanie łączymy także z oczekiwaniem na ŚDM, do których duchowo przygotowaliśmy się we wspólnotach Kościoła. Czekając na Twój przyjazd Ojcze Święty, pragniemy ten czas przeżyć wraz z Tobą w duchu odważnego spojrzenia w oczy Jezusa, pełne nieskończonej miłości i miłosierdzia".