Odpust szkaplerzny w sanktuarium Pani Ziemi Żywieckiej będzie można obejrzeć w TVP Polonia, w niedzielę 17 lipca o godz. 13:00.
Wakacje są czasem intensywnego ruchu pielgrzymkowego w Rychwałdzie. W środę 13 lipca odprawione zostanie tutaj Nabożeństwo Fatimskie. Na czuwanie, które rozpocznie się Różańcem o godz. 18:00 przyjadą do Rychwałdu między innymi członkowie Rycerstwa Niepokalanej. W tym roku 75, rocznica męczeńskiej śmierci założyciela Stowarzyszenia, św. Maksymiliana. Eucharystii wieńczącej czuwanie przewodniczyć będzie biskup pomocniczy bielsko-żywiecki Piotr Greger. Czuwanie transmituje radio diecezjalne "Anioł Beskidów".
Natomiast w niedzielę przypada uroczystość odpustowa ku czci Matki Bożej Szkaplerznej. Główna Msza św. odpustowa zostanie odprawiona wyjątkowo o godz. 13:00 i będzie transmitowana na żywo przez TV Polonia. Będą więc mogli w niej uczestniczyć nie tylko rychwałdzcy parafianie i pielgrzymi, ale również rodacy w Polsce i za granicą. Pozostałe Msze św. w tym dniu będą odprawiane w sanktuarium o 7:00, 9:00 i 17:00.
Sanktuarium czeka na tytuł bazyliki. Ks. Jacek Pędziwiatr /Foto Gość Następnego dnia - w poniedziałek 18 lipca - przypada 51. rocznica koronacji łaskami słynącego wizerunku Pani Rychwałdzkiej. O ubiegłorocznych uroczystościach jubileuszowych pisaliśmy kilkakrotnie. Warto przeczytać:
"Muzeum w kościelnej wieży"
"Rychwałd świętował wdzięczność"
"Oddali hołd MB Rychwałdzkiej jak abp Wojtyła"
Z kolei w niedzielę 24 lipca do sanktuarium w Rychwałdzie, jak co roku, pielgrzymować będą pracownicy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, instruktorzy nauki jazdy, kursanci i kierowcy. Msza św. o godz. 11:00 połączona będzie z tradycyjnym poświęceniem pojazdów mechanicznych.
Na czuwania i odpusty przybywają pielgrzymi z całej Żywiecczyzny. Ks. Jacek Pędziwiatr /Foto Gość Rychwałd, to miejscowość położona sześć kilometrów na północny-wschód od Żywca. Jej historia sięga XIII wieku. W XVI wieku wzniesiono tutaj pierwszy, drewniany kościół. Kilkadziesiąt lat później trafił doń obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, który wkrótce cieszył się tak wielkim zainteresowaniem pielgrzymów, że świątynia nie była w stanie pomieścić pielgrzymów. W XVIII wieku zbudowano nowy, murowany kościół. Dotychczasową, drewnianą świątynię przeniesiono do pobliskich Gilowic, gdzie służy wiernym do dziś. Przez wieki sanktuarium opiekowali się księża diecezjalni. W 1946 roku pracę w sanktuarium podjęli franciszkanie konwentualni. 18 lipca 1965 roku Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński wraz z abp. Karolem Wojtyłą ozdobił wizerunek Matki Bożej papieskimi koronami. W uroczystości, mimo ulewnego deszczu, uczestniczyło ponad 80 tysięcy pielgrzymów.
Kościół, w którym cześć odbiera Pani Ziemi Żywieckiej, czeka na tytuł Bazyliki Mniejszej. Wszystko jest na dobrej drodze. Pozytywną opinię w tej sprawie wydał biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel oraz Konferencja Episkopatu Polski.