Pani Ziemi Żywieckiej, bo takim tytułem jest też określana, czczona jest w rychwałdzkim sanktuarium od blisko czterech wieków. 50 lat temu, w strugach ulewnego deszczu, papieskie korony na skronie Maryi i Dzieciątka nałożyli wówczas wspólnie: kard. Stefan Wyszyński, prymas Polski, i abp Karol Wojtyła.
Jak podkreślali z radością opiekunowie sanktuarium - ojcowie franciszkanie konwentualni z o. Bogdanem Kocańdą, obecnym kustoszem, na czele - dziś w Rychwałdzie przed oblicze Matki Bożej przybyli ich następcy: metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz i prymas Polski abp Wojciech Polak.
Wśród biskupów, którzy koncelebrowali Eucharystię, byli także: abp Stanisław Nowak - senior z Częstochowy, bp Jan Kopiec z Gliwic, bp Jan Piotrowski z Kielc, bp Stanisław Dowlaszewicz z Boliwii, bp Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej, do której obecnie należy Rychwałd, bielsko-żywiecki bp senior Tadeusz Rakoczy oraz biskup pomocniczy Piotr Greger.
Złoty jubileusz koronacji słynącego łaskami obrazu MB Rychwałdzkiej rozpoczął się od poświęcenia nowej sukienki rychwałdzkiego wizerunku i tabernakulum, a także przeznaczonej do peregrynacji w rodzinach kopii obrazu. Poświęcenia dokonał prymas Polski abp Wojciech Polak, po czym procesyjny obraz Pani Ziemi Żywieckiej, niesiony przez czterech proboszczów rychwałdzkiego sanktuarium wraz z ufundowanymi z okazji złotego jubileuszu złotymi koronami, przeniesiono na obszerne błonia obok sanktuarium.
W procesji obrazowi towarzyszyli członkowie Asysty Żywieckiej w tradycyjnych strojach, kompania honorowa żołnierzy 18. batalionu powietrznodesantowego z Bielska-Białej, liczne poczty sztandarowe. Przy ołtarzu polowym blisko stu kapłanów koncelebrowało dziękczynną Mszę świętą dla zgromadzonych parafian rychwałdzkich i pielgrzymów z terenu diecezji bielsko-żywieckiej. Najwięcej wiernych przybyło z parafii Żywiecczyzny.
Wśród pielgrzymów znaleźli się też liczni przedstawiciele władz: parlamentarzyści, samorządowcy, a na czele gości powitany został prezydent elekt Andrzej Duda.
Dziedzictwo stuleci - dla odmiany serc
Na wstępie Eucharystii kard. Dziwisz przytoczył słowa, jakie 50 lat temu podczas koronacji wypowiedział w tym miejscu abp Wojtyła:
Od lewej: bp Roman Pindel, kard. Stanisław Dziwisz i abp Wojciech Polak
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
Ty przyszłaś tu, Matko, przed trzystu laty i od tego czasu zaczęła się droga naszych przodków we wierze, droga nadziei i miłości. Oni wszyscy tutaj chodzili od XVII wieku. Chodzili, ażeby składać Ci cześć. Chodzili, ażeby Cię błagać. Chodzili, ażeby Cię przepraszać, ażeby Ci dziękować. I my przyszliśmy dzisiaj jako ich spadkobiercy, jako ich dziedzice. Odziedziczyliśmy po nich tę tradycję modlitwy żywej, tę nadzieję niezłomną i miłość gorącą. I z tym dziedzictwem tutaj przychodzimy!
W homilii abp Polak przypominał, że w tamtym czasie, kiedy przeżywaliśmy tysięczną rocznicę chrztu Polski, kard. Wyszyński koronował w całym kraju 8 wizerunków i figur Matki Bożej, aby ukazać Polakom Matkę, która towarzyszyła dziejom narodu od dziesięciu wieków i prowadziła w nowe tysiąclecie. Jak dodawał abp Polak, na obrazie rychwałdzkim Matka wskazuje ręką na Syna, a Syn - na Matkę. Dlatego też podczas koronacji kard. Wyszyński wzywał, aby wierni zapragnęli uczczenia Maryi i Jezusa.
- Mówił: spójrzcie okiem miłości ku temu obrazowi. Patrzcie z ufnością na Jezusa! Patrzcie z ufnością na Matkę! - przytaczając słowa Prymasa Tysiąclecia abp Polak apelował, aby w przededniu 1050. rocznicy chrztu Polski na nowo uczcić Maryję i Jezusa, aby z nową odwagą stanąć pod krzyżem. - Chcemy prosić Panią Rychwałdzką, aby sumienie wszystkich się obudziło, abyśmy zrozumieli naszą odpowiedzialność za naród, za to wielkie dobro, jakim jest jest ojczyzna - dodawał.