Nowy numer 38/2023 Archiwum

Oświęcim otwarty dla ŚDM

Trzysta tysięcy młodych pielgrzymów zwiedzi były KL Auschwitz. Ale miasto również przygotowało dla zagranicznych pątników własne propozycje.

W dniach 20-28 lipca oraz 1-3 sierpnia Miejsce Pamięci Auschwitz zwiedzać będą mogli wyłącznie uczestnicy Światowych Dni Młodzieży, po wcześniejszym zarejestrowaniu w specjalnie na tę okazję przygotowanym serwisie internetowym.

Każdy ze zwiedzających musi posiadać identyfikator Światowych Dni Młodzieży. Na teren muzeum można wnieść przedmioty o wymiarach nie większych, niż 10/20/30 centymetrów. Nie będzie zatem można mieć przy sobie większej trony czy plecaka.

- Zwiedzanie odbywać się będzie specjalnie przygotowaną trasą - deklarują pracownicy Muzeum Auschwitz. - Ze względów na ogromne zainteresowanie i wymogi ochrony konserwatorskiej, zwiedzanie nie obejmie wnętrz historycznych budynków. Sama trasa została jednak zaplanowana w taki sposób, aby młodzi pielgrzymi mogli poznać najważniejsze miejsca zarówno na terenie byłego obozu Auschwitz I, jak i Auschwitz II-Birkenau. Najistotniejsze zagadnienia z historii obozu przybliży specjalnie przygotowana na tę okazję wystawa plenerowa. Każdy z pielgrzymów otrzyma specjalną ulotkę informacyjną, natomiast do wszystkich zarejestrowanych grup przesłane zostaną drogą elektroniczną szczegółowe informacje organizacyjne. Podczas zwiedzania będzie można zakupić publikacje o Auschwitz specjalnie przygotowane dla uczestników Światowych Dni Młodzieży.

W piątek 29 lipca Muzeum będzie zamknięte dla zwiedzających, a to ze względu na przypadającą w tym dniu wizytę papieża Franciszka w byłym KL Auschwitz-Birkenau.

Z związku z wizytą tak wielu pątników miasto czekają spore utrudnienia w ruchu. Dla ruchu pojazdów zostaną oświęcimskie ulice: Więźniów Oświęcimia (od ul. Obozowej do ul. Legionów) oraz Stanisławy Leszczyńskiej.

W Brzezince zamknięte dla ruchu pojazdów zostaną ulice: Męczeństwa Narodów, Ofiar Faszyzmu (od ul. Pławskiej do ul. Brzozowej), Kombatantów i Czernichowska (od ul. Męczeństwa Narodów do ul. Jakubowskiego).
Dla mieszkańców Brzezinki, Harmęż i Pław przygotowano objazdy.

Do przyjęcia pielgrzymów przygotowuje się nie tylko Muzeum i służby porządkowe, ale także władze Oświęcimia. Z myślą o młodych gościach z zagranicy zaplanowano otwarcie czterech centrów obsługi pielgrzymów: na dworcu PKP, Bulwarach, Rynku i obok Oświęcimskiego Centrum Kultury.

W centrach młodzież będzie mogła korzystać z informacji turystycznej, pomocy przedmedycznej oraz sanitariatów. Ponadto przewidziano dodatkowe parkingi dla autobusów z pielgrzymami na ulicach Tysiąclecia i Szustera na os. Chemików i na bulwarach nad Sołą, poniżej Zakładu Salezjańskiego.

Dla zagranicznych gości przygotowano także kilka tras turystycznych oraz przewodników, którzy pokażą miasto młodym pątnikom. Z myślą o nich przygotowano także specjalny koncert „Miasto Pokoju - Młodym”, który odbędzie się 23 lipca na oświęcimskim rynku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy