Nowy numer 48/2023 Archiwum

Granice pod kontrolą

Nawet pięćset złotych mandatu można zapłacić, jeśli okaże się, że do czeskiej czy słowackiej miejscowości dotarliśmy prosto ze szlaku turystycznego a nie przez jedno z wyznaczonych przejść.

W strefie nadgranicznej na Żywciecczyźnie i w Cieszyńskiem pojawiły się schengenbusy - specjalne samochody dysponujące dostępem do danych osobowych, dzięki który można zweryfikować tożsamość każdego, kto przekracza granicę państwową. W Straży Granicznej wstrzymano urlopy, a na patrole wysłano nawet funkcjonariuszy zza biurka. Wszystko po to, żeby zapewnić bezpieczeństwo najpierw na obrady szczytu NATO, a później na czas Światowych Dni Młodzieży. Obostrzenia graniczne potrwają do 2 lipca.

W praktyce oznaczają one, że poruszający się w strefie nadgranicznej, także turyści na szlakach górskich, muszą mieć przy sobie ważny dokument tożsamości, czyli dowód osobisty lub paszport. To w zasadzie nic nowego, gdyż tego rodzaju obowiązek trwa w zasadzie nieustannie. Tyle, że w praktyce w zasadzie rzadko zdarza się, by służby kontrolowały górskich wędrowców, a nawet kierowców, przejeżdżających przez opustoszałe przejścia graniczne. W normalnym trybie granicę polsko-czeską i polsko-słowacką można przekroczyć w zasadzie normalnie. Tym razem jednak można tego dokonać tylko na wyznaczonych przejściach.

Granice pod kontrolą   Funkcjonariusze mogą zażądać okazania dokumentu tożsamości. Ks. Jacek Pędziwiatr /Foto Gość W Beskidzie Żywieckim, na granicy ze Słowacją lista wyznaczonych przejść obejmuje następujące miejsca:
dla ruchu osobowo-towarowego: Korbielów, Ujsoły, Zwardoń - Myto, Zwardoń - Skalite (droga S69 oraz dworzec kolejowy);
dla ruchu osobowego i rowerowego: Przełęcz Przysłop, Przegibek, Rycerka, Wielka Racza, Kikula, Zwardoń-Skalite oraz Skalanka, Babia Góra i Pilsku.

Na Śląsku Cieszyńskim, na granicy z Czechami, wyznaczono następujące przejścia:
dla ruchu osobowo-towarowego: na droga ekspresowa S1, Most Wolności, dworzec PKP, Jaworzynka, Jasnowice, Stożek, Beskidek, Leszna Górna, Puńców, Kaczyce Górne, Zebrzydowice i Marklowice Górne;
dla ruchu pieszo-rowerowego: Jaworzynka-Trójstyk, Istebna, Wielki Stożek, Wielka Czantoria, Wielka Czantoria - Nydek, Cisownica, Kaczyce Dolne i „most sportowy” w Cieszynie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy