Nowy numer 39/2023 Archiwum

Bp Paweł Anweiler w honorowej księdze bielszczan

Bielscy radni podjęli 21 czerwca uchwałę o wpisaniu biskupa seniora diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego Pawła Anweilera do Księgi Zasłużonych dla Bielska-Białej.

Radni w uzasadnieniu tej uchwały podkreślili, że jest ona wyrazem uznania "za długoletnią i godną najwyższego uznania działalność na rzecz propagowania postaw ekumenicznych, za zasługi na rzecz społeczności lokalnej i działalność społeczną oraz ogromne zaangażowanie w budowaniu dialogu wielokulturowego oraz szlachetność i wielką wrażliwość na los każdego człowieka".

Wśród argumentów dla tej decyzji wnioskodawcy wymieniali zwłaszcza zaangażowanie bp. Anweilera w działalność ekumeniczną, podejmowaną również we wspólnych działaniach i spotkaniach z udziałem biskupa seniora Tadeusza Rakoczego, a następnie także biskupa Romana Pindla. Na długiej liście takich spotkań są zarówno uroczystości religijne, jak styczniowe nabożeństwa ekumeniczne, organizowane na zmianę w bielskiej katedrze św. Mikołaja i ewangelickim kościele Zbawiciela, jak i kulturalne - z ekumenicznym Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Sakralnej na Podbeskidziu - Sacrum in Musica, który przez wiele lat obejmował swoim współpatronatem.

Wśród owoców tej współpracy jest m.in. ekumeniczna kaplica w bielskim Szpitalu Wojewódzkim, do której bp Anweiler przekazał kielich mszalny i patenę - dary, które otrzymał od papieża Jana Pawła II podczas spotkania w 1995 r. w Skoczowie.

Od lat bp Anweiler aktywnie wspiera także m.in. budowę bielskiego Hospicjum im. Jana Pawła II, wznoszonego przez Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne.

Jako zwierzchnik diecezji cieszyńskiej czuwał też nad powstaniem bielskiego ewangelickiego ośrodka wydawniczego "Augustana" - ważnego punktu na mapie instytucji kultury w Bielsku-Białej.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy