Nowy numer 19/2022 Archiwum

Spotkajmy się w Skoczowie

Tradycyjna pielgrzymka ku czci św. Jana Sarkandra odbędzie się w niedzielę 5 czerwca. Rozpocznie ją nabożeństwo w skoczowskim kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła o 10.30.

Następnie jej uczestnicy w procesji ubarwionej strojami regionalnymi będą się wspinać specjalną drogą pielgrzymią, prowadzącą do kaplicy na wznoszącym się nad miastem wzgórzem, zwanym Kaplicówką. O 11.00 rozpocznie się tutaj Msza św. z udziałem biskupów, kapłanów i wiernych z diecezji bielsko-żywieckiej oraz zaproszonych gości. Modlitwie miał przewodniczyć biskup-senior katowicki Damian Zimoń, jednak ze względu na jego stan zdrowa nie wiadomo jeszcze, czy będzie to możliwe.

- Tegoroczne spotkanie przy Krzyżu Papieskim na wzgórzu Kaplicówka pragniemy przeżywać w duchu przygotowania naszej diecezji do Światowych Dni Młodzieży. Dlatego też do udziału we wspólnym świętowaniu zapraszam szczególnie młodzież oraz te rodziny naszej Diecezji, które przyjmą do swoich domów pielgrzymów z różnych stron świata, przybyłych na spotkanie z papieżem Franciszkiem w Krakowie - pisze do diecezjan w okolicznościowym zaproszeniu ordynariusz bielsko-żywiecki bp Roman Pindel.
- Zapraszam całe rodziny, by pielgrzymując przekazywały wiarę w kręgu domowego Kościoła i dawały jej świadectwo wobec bliźnich - dodaje.

Spotkajmy się w Skoczowie   Bp Pindel zaprasza na kaplicówkę rodziny, goszczące uczestników ŚDM. Ks. Jacek Pędziwiatr /Foto Gość Uczestnikom pielgrzymki towarzyszyć będą relikwie św. Jana Sarkandra. Na wzgórze wyniosą je na specjalnym feretronie księża diakoni. Przy ołtarzu staną również wyświęceni tydzień temu w bielskiej katedrze św. Mikołaja księża neoprezbiterzy. Posługę przy ołtarzu pełnić będą alumni krakowskiego seminarium duchownego, pochodzący z diecezji bielsko-żywieckiej. Pielgrzymka będzie również okazją do wspomnienia wizyt Jana Pawła II w Katowicach na Muchowcu - jej pamiątką jest stojący na skoczowskim wzgórzu krzyż, który w 1983 roku był w Katowicach świadkiem tej obecności - oraz na Kaplicówce w 1995 roku. Tę ostatnią upamiętnia poświęcony 11 lat temu obelisk, stojący w tym samym miejscu, w którym wówczas znajdował się ołtarz papieski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama