Kilkuset laureatów i finalistów wraz z opiekunami i katechetami wzięło udział w gali 19. edycji ekumenicznego Międzynarodowego Konkursu Wiedzy Biblijnej "Jonasz" w Bielskim Centrum Kultury.
- Chcemy to święte Słowo przekazywać całemu światu, dlatego w imieniu zwierzchnika diecezji cieszyńskiej, bp. dr. Adriana Korczago, chcę wam złożyć życzenia, byście byli żywą Ewangelią w tym świecie - mówił ks. radca Piotr Wowry.
- W tegorocznym konkursie brali udział uczniowie nie tylko z terenu diecezji bielsko-żywieckiej czy cieszyńskiej, ale także z różnych stron Polski. Wymienię tylko niektóre miejscowości: Kraków, Rogów nad Olzą, Czarny Dunajec, Jastrzębie-Zdrój, Nowy Sącz, Nozdrzce koło Rzeszowa, Gorzyce, Knurów. Byli też uczniowie z Republiki Czeskiej. Głównie byli to uczniowie z Kościołów: rzymskokatolickiego i ewangelicko-augsburskiego, a także zielonoświątkowego, Adwentystów Dnia Siódmego i innych wyznań - przypominał Bogusław Czyż, jeden z organizatorów, prezes Ewangelickiego Towarzystwa Katechetycznego "Jonasz".
Dyplomy na scenie odebrali zdobywcy trzech pierwszych miejsc w każdej z grup wiekowych. Ze względu na identyczną liczbę punktów to było czasem całkiem spore grono osób. Statuetki "Jonasza" otrzymali zwycięzcy w każdej z grup. Wśród młodszych uczniów szkół podstawowych zdobyła ją Patrycja Grzech, podopieczna s. Małgorzaty Gromady z Zespołu Szkół w Czarnym Dunajcu. W gronie uczniów klas 5 i 6 najlepszy był Mateusz Kopeć z SP nr 3 w Czechowicach-Dziedzicach, podopieczny Lidii Kumorek. Spośród uczniów gimnazjum najwyższy wynik osiągnęła Marta Bogdańska z Gimnazjum nr 4 w Oświęcimiu, podopieczna ks. Roberta Seresia. Zwycięzcą w grupie ponadgimnazjalnej był Paweł Grzybek z LO im. Osuchowskiego w Cieszynie, uczeń Jolanty Dawidowicz-Macury. W specedycji statuetki "Jonasza" wywalczyli: Paweł Zieliński z Zespołu Szkół nr 4 w Czechowicach-Dziedzicach, uczeń Aleksandry Twardak oraz Bartosz Cichocki z Zespołu Szkół w Nozdrzcu, podopieczny s. Celiny Sochy.
Wśród zdobywców statuetki "Jonasza" Ewa Liberadzka, wizytator katechizacji, czuwająca nad konkursami artystycznymi, wyróżniła Mateusza Kopcia, ucznia SP 3 w Czechowicach-Dziedzicach, który pojawił się przed widownią dwukrotnie. On nie tylko zdobył statuetkę "Jonasza", ale także był odtwórcą głównej roli w jednym z prezentowanych na scenie przedstawień inspirowanych Ewangelią. Obok niego na scenie stanęła Liwia Fajferek z SP nr 4 w Czechowicach-Dziedzicach, która zajęła drugie miejsce w konkursie wiedzy. Oboje przygotowywali się pod kierunkiem katechetki Lidii Kumorek.
- To, że zakończyli swój udział w konkursie sukcesem, jest oczywiście dla mnie wielką radością - przyznawała Lidia Kumorek tuż po wręczeniu nagród. - Największym sukcesem jednak nie są zajęte miejsca, zdobyte punkty, ale to, że oni i pozostali uczniowie chcieli przez cały rok tyle czasu przeżyć z Ewangelią. To zostanie w nich i będzie owocować...
Podobnie było w najstarszej grupie: wśród szóstki zdobywców pierwszych trzech miejsc aż troje to uczniowie katechetki Jolanty Dawidowicz-Macury. Oprócz zwycięzcy - Pawła Grzybka - była to także licealistki z "Osuchowskiego": Marianna Sowa (2. miejsce) i Anna Hatalak (3. miejsce). - Pracowaliśmy wspólnie, ale to przede wszystkim ich zasługa, a także efekt wsparcia, jakie mają w swoich rodzinach - zastrzegała skromnie Jolanta Dawidowicz-Macura.
- Pewnie, że trzeba było popracować, zwłaszcza żeby zapamiętać te wszystkie szczegóły, ale tym większa jest teraz radość i cieszę się, że zostałem zwycięzcą. Motywowało mnie na pewno to, że jestem lektorem w naszym kościele parafialnym w Ogrodzonej i mam ze Słowem Bożym do czynienia na co dzień także podczas Mszy Świętych - tłumaczy Paweł Grzybek.
Dwoje laureatów pod opieką tej samej katechetki dotarło na podium także w specedycji "Jonasza". Wspólnie drugie miejsce zajęli w grupie młodszych uczestników Michał Wąsowicz i Błażej Sztefka - obydwaj z SP nr 2 z oddziałami integracyjnymi w Cieszynie, a ich katechetka jest s. Tarsycja Bielicka.
W konkursie małych form teatralnych, które podejmowały temat: "Rodzina miejscem służby miłości miłosiernej" wzięło udział 48 uczestników. W konkursie plastycznym w tym roku powstały 72 plakaty, których zadaniem miało być zaproszenie młodych na spotkanie z papieżem Franciszkiem podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Wystawę tych plakatów można było obejrzeć w holu BCK i w multimedialnej prezentacji, a na scenie - wyróżnione przedstawienia.