Nowy numer 39/2022 Archiwum

Dom seniorów w sutannie

Z myślą o kapłanach-seniorach w Andrychowie rozpoczęto oficjalnie budowę domu księży emerytów. Będzie już drugą tego rodzaju placówką w diecezji.

W Niedzielę Miłosierdzia bp Roman Pindel poświęcił plac pod budowę domu księży emerytów. Inwestycja ma już plany i swoje miejsce. Budynek, w którym mieszkanie znajdzie dwudziestu księży stanie blisko kościoła św. Stanisława na andrychowskim osiedlu.

Dom będzie usytuowany równolegle do plebanii, na miejscu obecnego budynku gospodarczego. Oprócz dwudziestu mieszkań obiekt będzie miał także zaplecze gospodarcze i kuchenne, salę rehabilitacyjną oraz własną kaplicę. Obiekt powstanie w spokojnym miejscu, choć będzie stąd blisko do sklepu czy ośrodka zdrowia.

Pomogą parafii
Specjalną przewiązką dom będzie połączony z zakrystią kościoła, by ułatwić księżom dostęp do zakrystii i udział w nabożeństwach. Przebywający tutaj emerytowani księża będą pomagać w miejscowej i sąsiednich parafiach, zwłaszcza w spowiedzi i odprawianiu Mszy św. Zapewnił o tym ordynariusz bielsko-żywiecki podczas Mszy św., która w Niedzielę Miłosierdzia poprzedziła obrzęd poświęcenia placu budowy.

Budowę domu sfinansują w znacznej części sami księża, pracujący w diecezji. Co miesiąc każdy czynny duszpastersko kapłan składa ofiarę na budowę i utrzymanie domu księży emerytów. Budowa ani późniejsze utrzymanie domu księży emerytów w żadnym stopniu nie obciąży wiernych andrychowskiej parafii.
− Co więcej, w zamian za udostępniony grunt, parafia otrzyma gotowe pomieszczenia garażowo-gospodarcze, wybrukowany plac przed plebanią i pomoc mieszkających księży − wylicza ks. proboszcz Jan Figura. Będąc na miejscu będzie on pełnił rolę nadzorcy budowy. Inwestorem nominalnie pozostanie parafia, gdyż ona jest właścicielem gruntu, przeznaczonego pod budowę.

Prace mają ruszyć dość szybko.
W ciągu najbliższego roku mają stanąć mury obiektu liczącego 60 metrów długości i 20 metrów szerokości. Następnie trzeba będzie sprawnie wykonać roboty wykończeniowe. Czas ma tutaj znaczenie, bowiem jeszcze w tym roku przewiduje się kompletne zapełnienie ostatnich z trzydziestu mieszkań w domu księży emerytów im. Jana Pawła II, który mieści się w Bielsku-Białej, w bezpośrednim sąsiedztwie Kurii Diecezjalnej.

W uroczystości poświęcenia placu budowy wzięli udział parafianie, projektanci i budowniczy. W modlitwie poświęcenia uczestniczyli także księża Jacek Kobiałka i Stanisław Filapek, reprezentujący komitet budowy domu księży emerytów, oraz dziekan andrychowski ks. prałat Stanisław Czernik.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy