Nowy numer 48/2023 Archiwum

O. Tomaszek patronuje misjom

Papieskie Dzieła Misyjne w diecezji mają nowego dyrektora. Został nim ks. Janusz Talik. Pochodzi z Łękawicy, tej samej parafii, w której dojrzał do kapłaństwa uwieńczonego męczeństwem bł. o. Michał Tomaszek.

Ks. Talik od lat interesuje się sprawami misji. Jego pochodzenie faktycznie jest tutaj nie bez znaczenia. Łękawica słynie bowiem nie tylko błogosławionym ojcem Michałem. Cztery lata temu na miejscowym cmentarzu pochowano innego misjonarza, o. Czesława Dudę, pasjonistę, który przez dziesięciolecia opiekował się trędowatymi w Zairze.
− Zamierzam aktywnie wspierać pracujących obecnie na misjach kapłanów i świeckich z naszej diecezji − obiecuje ks. Janusz Talik. Swoją posługę nie tylko chce oddać wstawiennictwu bł. o. Michała Tomaszka, ale także zamierza rozpocząć starania wokół rozszerzenia jego kultu oraz wiedzy o nim wśród rodaków, szczególnie na Ziemi Żywieckiej.

O. Tomaszek patronuje misjom   Grobowiec o. Dudy w Łękawicy. Ks. Jacek Pędziwiatr Nowy dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w diecezji bielsko-żywieckiej ma już za sobą doświadczenie, związane z prowadzeniem parafialnych grup misyjnych dzieci, młodzieży i dorosłych. Tego rodzaju działalność prowadzi w parafii św. Maksymiliana w Bielsku-Białej Aleksandrowicach, w której jest wikarym, podobnie jak w placówkach, na których posługiwał wcześniej: w żywieckiej parafii konkatedralnej oraz w Bielsku-Białej Hałcnowie. W najbliższych miesiącach podejmie działania na szerszą, obejmującą całą diecezję skalę.

Ks. Talik został następcą ks. Stanisława Budziaka, który Papieskimi Dziełami Misyjnymi w diecezji opiekował się od 2002 roku. Papieskie Dzieła Misyjne powstały w XIX wieku. Na gruncie polskim pojawiały się po odzyskaniu niepodległości w roku 1918. Po drugiej wojnie światowej ich działalność została zawieszona aż do roku 1970. Jednak dopiero w 1989 roku Papieskie Dzieła Misyjne odzyskały pełną swobodę działania.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy