- Festiwal Pieśni Wielkopostnych jest wielkim dziękczynieniem za ofiarowane nam zbawienie, które przyszło przez krzyż - mówił 12 marca w kielneńskim kościele św. Wojciecha bp Wiesław Szlachetka.
Już po raz 10. w kościele św. Wojciecha w Kielnie odbył się Pomorski Festiwal Pieśni Wielkopostnej. Rozgrywane w 5 kategoriach konkursowych zmagania zgromadziły 16 zespołów śpiewaczych z Polski i Europy. W jury konkursowym, któremu przewodniczył ks. dr hab. Robert Kaczorowski, znaleźli się znamienici przedstawiciele świata muzyki: prof. Anna Fiebig, dr hab. Iwona Wiśniewska-Salamon, prof. Marek Rocławski, dr Arkadiusz Wanat oraz prezes Tomasz Fopke. Po długich obradach komisja postanowiła przyznać Grand Prix festiwalu - ufundowaną przez Ryszarda Kalkowskiego, wójta gminy Szemud - chórowi "Supra Vocalis Ensemble" z Gdańska. Nagroda specjalna, ufundowana przez abp. Sławoja Leszka Głódzia, metropolitę gdańskiego, trafiła w ręce chóru dziewczęcego Szkoły Katedralnej w Poznaniu - "Paradiso".
Galę konkursu poprzedziła uroczysta Msza św., której przewodniczył bp Szlachetka. Wraz z nim Eucharystię koncelebrowali ks. inf. dr Stanisław Zięba, przewodniczący diecezjalnej Komisji ds. Śpiewu Kościelnego i Muzyki, oraz ks. prał. Franciszek Rompa, proboszcz kielneńskiej parafii.
- Jak dobrze, że Bóg wypowiada się najpierw miłosierdziem. Któż z nas, gdyby nie Boże miłosierdzie, ostałby się przed Jego sprawiedliwością? - mówił w homilii bp Szlachetka. - Tę miłosierną miłość Boga względem nas w jakże wymowny sposób wyrażają pieśni wielkopostne. Rozbrzmiewa w nich wołanie miłości miłosiernej, ofiarowanej nam za najwyższą cenę, za cenę przelanej krwi Syna Bożego. Jest to głos adresowany do naszych serc, aby otwarły się na dary Bożego miłosierdzia. Aby nasze serca przemieniały się na wzór Serca Pana Jezusa, które jest wierne i posłuszne w prawdzie - podkreślał hierarcha.
- Festiwal to nie tylko wydarzenie kulturalne, artystyczne czy społeczne, ale to także swoiste muzyczne rekolekcje, które zmieniają nas, zmieniają nasze patrzenie na innych ludzi i na życie - podkreśla Leszek Walkowiak, przedstawiciel organizatorów festiwalu. - Nasz festiwal z każdą kolejną edycją rozwija się, zyskując coraz większy prestiż w polskim środowisku muzycznym i artystycznym - dodaje.
Podczas wszystkich edycji festiwalu w kielneńskiej świątyni wystąpiło aż 147 chórów. Łącznie zaprezentowało się tu około 4500 chórzystów.
Nagrody i wyróżnienia X Pomorskiego Festiwalu Pieśni Wielkopostnej:
Wyróżnienie Polskiego Związku Chórów i Orkiestr za kulturę brzmienia:
- Zespół Męski "Vox Cordis" z Grudziądza.
Nagroda za wykonanie utworu w języku kaszubskim - puchar Rady Chórów Kaszubskich:
- Chór "Alta Trinita" z Elbląga.
Wyróżnienie za zaangażowanie w kultywowanie pieśni pasyjnej:
- Chór "Jubileum"z Żelistrzewa,
- Chór "Laudate Dominum" z Wejherowa.
Nagroda dla najlepszego dyrygenta Festiwalu:
- dr Mariusz Mróz z Chóru Kameralnego "Continuo".
I miejsce w kategorii "chóry dziecięce i młodzieżowe":
- Chór Dziewczęcy Szkoły Katedralnej w Poznaniu "Paradiso".
I miejsce w kategorii "zespoły wokalne":
- zespól wokalny "Bi-Bi Singers" z Bielska-Białej.
I miejsce w kategorii "chóry akademickie":
- Chór kameralny PWSZ w Koszalinie.
I miejsce w kategorii "chóry parafialne":
- Chór "Alta Trinita" z Elbląga.
I miejsce w kategorii "chóry stowarzyszeń i towarzystw śpiewaczych":
- Sopocki Chór Kameralny "Continuo".
Nagroda specjalna abp. Sławoja Leszka Głódzia, metropolity gdańskiego:
- Chór Dziewczęcy Szkoły Katedralnej w Poznaniu "Paradiso".
Grand Prix wójta gminy Szemud:
- "Supra Vocalis Ensemble" z Gdańska.