Musimy poczekać

Bł. Michał Tomaszek ma już wspomnienie u franciszkanów, w diecezji - jeszcze nie.

Watykańska Kongregacja Kultu Bożego ustanowiła 7 czerwca dniem liturgicznego wspomnienia błogosławionych Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego, polskich franciszkanów umęczonych w Peru. Podczas beatyfikacji męczenników, w diecezji Chimbote, w której znajduje się miejsce ich narodzin dla nieba, ogłoszono, że w tamtejszym kalendarzu liturgicznym dniem obchodów ku ich czci będzie 9 sierpnia czyli data śmierci.

Beatyfikacja łączy się z kultem lokalnym. Jednostki kościelne poza diecezją czy prowincją męczeństwa ojców Tomaszka i Strzałkowskiego, jeśli chcą umieścić ich w swoich kalendarzach liturgicznych, muszą ubiegać się o to u Stolicy Apostolskiej. Krakowska prowincja franciszkanów, której członkami byli ojcowie Zbigniew i Michał, proces ten ma już za sobą. Oznacza to, że ich wspomnienie może być wpisane do kalendarza krakowskiej prowincji franciszkanów oraz że można je obchodzić we wszystkich klasztorach i kościołach franciszkańskich w tej prowincji, a więc na południe od linii, łączącej Legnicę z Kalwarią Pacławską pod Przemyślem.

W praktyce oznacza to, że w diecezji bielsko-żywieckiej tylko we franciszkańskich parafiach w Harmężach i w Rychwałdzie odbędą się liturgiczne obchody ku czci obu męczenników. Na ich datę wyznaczono 7 czerwca. Na osobne obchody we wszystkich parafiach diecezji bielsko-żywieckiej, także Łękawicy, rodzinnej miejscowości ojca Michała, musimy jeszcze poczekać, aczkolwiek diecezja już podjęła stosowne działania w Kongregacji Kultu Bożego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..