Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
Prenumerata z
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Bielsko-Żywiecki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Historia
    • Biskupi
    • Parafie

Najnowsze Wydania

  • GN 23/2026
    GN 23/2026 Dokument:(9748536,Przyszedł czas na uczynki miłosierdzia względem duszy)
  • GN 22/2026
    GN 22/2026 Dokument:(9738638,Charakterni paziowie Jego Królewskiej Mości Mwangi II)
  • Gość Extra 2/2026 (16)
    Gość Extra 2/2026 (16) Dokument:(9730825,Na tobie zbuduję Kościół)
  • GN 21/2026
    GN 21/2026 Dokument:(9728452,Albo nie słyszą, albo nikt nie woła)
  • GN 20/2026
    GN 20/2026 Dokument:(9718961,Nie zmieniajcie nam nauki)
bielsko.gosc.pl → Wiadomości z diecezji bielsko-żywieckiej → Zdobyli trzeci krzyż

Zdobyli trzeci krzyż przejdź do galerii

 
Stacja przy kościele w Komorowicach. Ks. Jacek Pędziwiatr /Foto Gość

Wierni parafii Nawiedzenia NMP w Bielsku-Białej Hałcnowie odprawili nocną Drogę Krzyżową z sanktuarium Matki Bożej Bolesnej pod krzyż Trzeciego Tysiąclecia na wzgórzu Trzy Lipki w Bielsku-Białej.

Ks. Jacek Pędziwiatr

|

6 marca 2016 GOSC.PL

dodane 6 marca 2016
0 FB Twitter
drukuj wyślij

Z kościoła-sanktuarium w piątkowy wieczór, 4 marca, punktualnie o 21.00 ruszyło w drogę 140 pątników w kamizelkach odblaskowych, zaopatrzonych w latarki czołowe.

Wiernych prowadził ks. proboszcz Stanisław Morawa. Wraz z nim w drogę ruszyli także księża pracujący w parafii.

Wierni szli w kilku mniejszych grupach, korzystając z chodników, by nie utrudniać ruchu. Każdy z nich otrzymał tekst tegorocznych rozważań do Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.

Na jej podobieństwo pielgrzymi szli w ciszy, a zatrzymując się w miejscach wyznaczonych na stacje Drogi Krzyżowej, każdy z nich po cichu czytał swoje rozważania.

Niewiele ponad godzinę zajęło im dotarcie do sąsiedniej parafii św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej Komorowicach. W tutejszym kościele hałcnowscy pątnicy zatrzymali się na krótką adorację.

Zdobyli trzeci krzyż   Milcząca procesja wyruszyła o 21:00. Ks. Jacek Pędziwiatr /Foto Gość − Była to także okazja nawiedzenia parafii-matki − wyjaśnia ks. proboszcz Stanisław Morawa. − Zanim w Hałcnowie powstała samodzielna parafia, jego mieszkańcy uczęszczali do kościoła w Komorowicach. Stąd także pochodzi Pieta hałcnowska, pierwotnie zdobiąca dawny kościół komorowicki, potem przeniesiona do kapliczki w Hałcnowie.

Z Komorowic uczestnicy Drogi Krzyżowej przeszli obrzeżami Mazańcowic. Stąd wiaduktem przeszli nad drogą ekspresową do Cieszyna, by u kresu swojej pielgrzymki stanąć przy krzyżu na Trzech Lipkach. Tutaj zakończono nabożeństwo. Część pątników wróciła do Hałcnowa pieszo, część samochodami, którymi przyjechali po nich bliscy, dla pozostałych podstawiono także specjalny autobus.

Tegoroczna Droga Krzyżowa z Hałcnowa na Trzy Lipki była już trzecim tego rodzaju nabożeństwem, dzięki któremu najbardziej wytrwali wierni mogli skompletować pielgrzymowanie do trzech wyjątkowych miejsc. Hałcnów, północna część Bielska-Białej, leży niemal dokładnie pośrodku trójkąta, wyznaczonego przez krzyże, zbudowane w Starej Wsi, na Hrobaczej Łące i na Trzech Lipkach na przełomie wieków i tysiącleci. W poprzednich latach z hałcnowianie odbyli już piesze pielgrzymki do Starej Wsi i na Hrobaczą Łąkę, w podobnej formule, wzorowanej na założeniach Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. I choć dystans pokonywany przez hałcnowskich pątników jest znacznie krótszy, to jednak wciąż wiąże się ze sporym wysiłkiem i pozostawia w uczestnikach niezatarte przeżycia.

Droga Krzyżowa Hałcnów - Trzy Lipki
Gosc Bielsko-Zywiecki

« ‹ 1 › »
Z Hałcnowa na Trzy Lipki

WIARA.PL DODANE 06.03.2016

Z Hałcnowa na Trzy Lipki

Liczącą dziesięć kilometrów Drogę Krzyżową pod krzyż Trzeciego Tysiąclecia na bielskim wzgórzu Trzy Lipki odprawili wierni parafii Nawiedzenia NMP w Hałcnowie. Na wzór Ekstremalnej Drogi Krzyżowej stu czterdziestu ​przeszło wyznaczoną trasę w milczeniu. Każdy z pątników samodzielnie, po cichu czytał rozważania kolejnych stacji Drogi Krzyżowej. Po drodze pielgrzymi wstąpili na chwilę modlitwy do kościoła św. Jan Chrzciciela w Bielsku-Białej Komorowicach. Zdjęcia: Ks. Jacek Pędziwiatr /Foto Gość  
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:
  • HAŁCNÓW

Polecane w subskrypcji

  • Róże buchające ogniem. W Polsce do Żywego Różańca należy 2,5 mln osób
    • kościół
    Róże buchające ogniem. W Polsce do Żywego Różańca należy 2,5 mln osób
    Franciszek Kucharczak
  • Braterstwo, które działa. Rycerze Kolumba przekuwają wiarę w czyn
    • Temat Gościa
    Braterstwo, które działa. Rycerze Kolumba przekuwają wiarę w czyn
    Karol Białkowski
  • Poszukiwacz prawdy. Mija rok od śmierci Alasdaira MacIntyre'a
    • Kościół
    Poszukiwacz prawdy. Mija rok od śmierci Alasdaira MacIntyre'a
    Tomasz Rowiński
  • Uznanie małżeństw jednopłciowych zawartych za granicą zapowiedzią tego, co nas czeka w przyszłości?
    • polska
    Uznanie małżeństw jednopłciowych zawartych za granicą zapowiedzią tego, co nas czeka w przyszłości?
    Andrzej Grajewski

E-sklep

  • Nowości
  • Książki
  • Pozostałe
  • Gość Extra nr 02/2026
    Gość Extra nr 02/2026 Święty Piotr i jego następcy
  • Historia Kościoła nr 03/2026
    Historia Kościoła nr 03/2026
  • Mały Gość Niedzielny nr 05/2026
    Mały Gość Niedzielny nr 05/2026
  • Księga fałszerstw Franka Fałszerza
    Księga fałszerstw Franka Fałszerza
  • Kościół ostatnich ławek
    Kościół ostatnich ławek
  • Radykalni
    Radykalni
  • Arka (gra planszowa)
    Arka (gra planszowa)
  • Terminarz 2026 – Instytut Gość Media (A5, twarda oprawa)
    Terminarz 2026 – Instytut Gość Media (A5, twarda oprawa)
  • Kubek ceramiczny – Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą
    Kubek ceramiczny – Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • KSJ
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X