Nowy numer 33/2018 Archiwum

Znaki targane wiatrem przejdź do galerii

Ludzie modlili się w kościele, żeby wichura nie zerwała dachów z ich domów.

Wyjątkowo wietrzna aura towarzyszyła przybyciu znaków Miłosierdzia do parafii św. Urbana w Roczynach. Wichura utrudniała nawet otwarcie drzwi samochodu-kaplicy.

Z wielką ostrożnością udało się jednak bezpiecznie umieścić obraz i relikwie w kościele. Znaki powitał tutaj w imieniu parafian ks. proboszcz Ryszard Matuszek. A przewodniczący liturgii bp Piotr Greger zwrócił uwagę na to, że znaki Miłosierdzia znajdują się tutaj, by podsycić żyjące w Roczynach wyjątkowe dzieło miłosierdzia, jakim jest jedno z pierwszych w diecezji szkolne koło Caritas. Jego założycielem i opiekunem jest miejscowy wikariusz ks. Tomasz Niedziela.

Poczty sztandarowe stanęły przy ołtarzu   Poczty sztandarowe stanęły przy ołtarzu ks. Jacek Pędziwiatr /Foto Gość W diecezji bielsko-żywieckiej działa kilkanaście szkolnych kół Caritas. Zrzeszeni w nich wolontariusze uczestniczą w akcjach zbiórki żywności, książek i okularów na misje, odwiedzają podopiecznych hospicjów, pomagają seniorom, chorym oraz młodszym kolegom w nauce. Prowadzą także zbiórki i kiermasze, z których dochód przeznaczono na dożywianie dzieci z ubogich rodzin.

- Szkolne koła Caritas to bez wątpienia najlepsza szkoła miłosierdzia, do jakiej zachęcał nas św. Jan Paweł II - stwierdził w homilii bp Piotr Greger. Wraz z nim przy ołtarzu stanęli także kapłani pochodzący z Roczy. We wtorkowy wieczór 9 lutego odprawiono tutaj także Mszę św. w intencji powołań, koncelebrowaną przez kapłanów pochodzących z Roczyn oraz związanych z parafią. W czasie modlitwy wspomniano także dwóch proboszczów - Jana Nowaka i Krzysztofa Staniszewskiego, którzy spoczywają w grobowcu przy fundamentach kościoła.

Mieszkańcy Roczyn zapewne na zawsze zapamiętają czas nawiedzenia i z tego powodu, że znaki Miłosierdzia gościły u nich przez niemal całą Środę Popielcową, stając się drogowskazem na przeżycie czasu przygotowania paschalnego.

Kościół nie pomieścił uczestników modlitwy   Kościół nie pomieścił uczestników modlitwy ks. Jacek Pędziwiatr /Foto Gość Początki roczyńkiej parafii sięgają okresu międzywojennego. Staraniem wikarego andrychowskiego ks. Mariana Łaczka w 1935 roku zbudowano tutaj Dom Katolicki. Dzwon do niego ufundował sam arcyksiążę Habsburg z Żywca. Po wojnie rozpoczęto starania o zaadaptowanie Domu Katolickiego na kościół i utworzenie przy nim samodzielnej parafii. Na początku lat 60., wbrew zakazowi ówczesnych władz, w Roczynach zamieszkał jako duszpasterz ks. Jan Nowak.

Pozwolenie na budowę świątyni uzyskano dopiero pod koniec lat 70. Kamień węgielny wmurował kard. Karol Wojtyła, na miesiąc przed wyborem na Stolicę Piotrową. Napięcie i ciągłą walkę o kościół i parafię ks. Jan okupił własnym życiem. Zmarł na atak serca w 1982 r. i został pochowany obok fundamentów budującego się kościoła. Jego dzieło kontynuował ks. Krzysztof Staniszewski.

Kościół zbudowano na planie ryby, starożytnego symbolu chrześcijaństwa. Świątynia ma dwa poziomy - dolny i górny. Zasadniczą część wystroju wnętrza stanowią obrazy wykonane w technice ceramicznej mozaiki.

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma