Reklama

"Zakazany Bóg" na dużym ekranie

Filmowy Ruch Ewangelizacyjny zaprasza na film o prześladowaniach Kościoła w Hiszpanii w czasach wojny domowej w latach 30. XX wieku.

Benon Wylegała, inicjator Filmowego Ruchu Ewangelizacyjnego z parafii św. Andrzeja Boboli w Bielsku-Białej, wraz z duszpasterzującymi w parafii księżmi pallotynami, zaprasza na pierwszą w tym roku projekcję filmową.

W sobotę 30 stycznia o godzinie 19.00 w kościele pallotyńskim (obok szpitala wojewódzkiego), będzie można zobaczyć film "Zakazany Bóg", przywołujący czasy krwawych prześladowań Kościoła podczas wojny domowej w Hiszpanii w latach 1936-1939.

Zniszczono wówczas i splądrowano 2000 kościołów, zakazano praktyk religijnych i dokonywano rzezi na katolikach. Bestialsko zamordowano ponad 8000 osób duchownych. Każdej obiecywano darowanie życia pod warunkiem wyrzeczenia się wiary − nie odnotowano takiego przypadku.

- W dobie mediów posługujących się w przeważającej mierze obrazem, a w mniejszym stopniu słowem, wydaje się słuszne rozpoczynać działania ewangelizacyjne od pre-ewangelizacji, w której głównym nośnikiem treści będzie obraz - zaznacza Benon Wylegała. - Wykorzystanie obrazu w przekazie treści ewangelizacyjnych nie jest tylko formą przeciwwagi dla antyewangelizacji prowadzonej tymi środkami. Wynika bardziej z docenienia tej formy przekazu w ogóle. Choćby w samej sztuce sakralnej widzimy, jak ogromną rolę od samego początku odgrywa w niej obraz. Filmowy Ruch Ewangelizacyjny pragnie włączyć w obszar sacrum obraz w formie nam współczesnej, którą stanowi obraz filmowy.

« 1 »