Nowy numer 20/2024 Archiwum

Zmiana na urzędzie proboszcza w Skoczowie

Ks. kan. Antoni Dewor, proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie, złożył rezygnację z funkcji. Bp Roman Pindel przyjął dymisję proboszcza z dniem 17 stycznia br.

Ks. Antoni Dewor przedstawił swoją decyzję parafianom podczas Mszy św. w niedzielę 17 stycznia. Poinformował, że w ostatnim czasie w jego życiu osobistym zaszły okoliczności, które nie powinny mieć miejsca. Okoliczności te nie noszą znamion naruszenia prawa, a jedynie mogłyby przynieść szkodę przeciwną dobru duchowemu i kapłańskiemu powołaniu.

- Dokonałem już rozliczenia moich czynów przed Panem Bogiem i potrzebuję czasu na modlitwę i osobistą refleksję - wyjaśnił ks. Dewor. Poprosił też parafian o zaakceptowanie i życzliwe przyjęcie tymczasowego administratora parafii.

− Dziękuję wam wszystkim za wspólnotę, modlitwę i prace, które udało nam się zrealizować. Przepraszam wszystkich, którzy mogli się poczuć dotknięci w czasie mojej posługi − zakończył swoje oświadczenie, prosząc wiernych o modlitwę w swojej intencji.

- Ks. Antoni Dewor złożył dymisję z urzędu proboszcza parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie. Biskup Bielsko-Żywiecki Roman Pindel na jej podstawie, stosując się do przepisów Kodeksu Prawa Kościelnego (Kan. 538 § 1) przyjął ją z dniem 17 stycznia 2016 roku. Jako tymczasowego administratora parafii wyznaczył jej wikariusza ks. Juliusza Kropacza. W późniejszym czasie bp Roman Pindel zamianuje nowego proboszcza skoczowskiej parafii - poinformował ks. Jacek M. Pędziwiatr, rzecznik diecezji bielsko-żywieckiej.

Ks. kan. Dewor był proboszczem w Skoczowie od sierpnia 2014 roku. Wcześniej przez 9 lat był proboszczem parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bierach. W ciągu półtorarocznej pracy jako proboszcz w Skoczowie podjął szereg działań inicjatyw duszpasterskich i inwestycyjnych. Te ostatnie wiązały się z działaniami konserwatorskimi kościoła parafialnego i jego podziemi, renowacją krzyża papieskiego na Kaplicówce oraz kaplicy św. Jana Sarkandra, a także remontami salek katechetycznych, plebanii i wikarówki.

W tym czasie ks. Dewor zaangażował się także w ożywienie kultu św. Jana Sarkandra ze Skoczowa poprzez wprowadzenie stałych nabożeństw. Wprowadził  też nabożeństwa do MB Skoczowskiej, wraz z zawierzeniem parafii Matce Bożej podczas ponownego wprowadzenia obrazu po profanacji. Wraz z wikariuszami przygotowywał także powitanie w diecezji bielsko-żywieckiej peregrynujących znaków Światowych Dni Młodzieży, wprowadzenie w kościele stałej adoracji Najświętszego Sakramentu i stałej posługi konfesjonału, a także otwarcie Bramy Miłosierdzia w związku z mianowaniem kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła kościołem jubileuszowym.

- Obecnie ks. Antoni Dewor nie pełni żadnych funkcji w diecezji. Powierzenie mu nowych obowiązków nastąpi w stosownym czasie i zakresie - poinformował ks. Pędziwiatr.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy