Góralska Msza św. w Rychwałdzie

Rychwałdzcy franciszkanie zapraszają wszystkich górali: tych, którzy się nimi czują, którzy chcieliby się nimi stać i tych, którzy chcą przeżyć Eucharystię w pobożności góralskiej. Góralskie Msze św.: w każdą trzecią niedzielę o 9.00.

W najbliższa niedzielę - 17 stycznia o 9.00 - ojcowie franciszkanie z rychwałdzkiego sanktuarium Matki Bożej Pani Ziemi Żywieckiej, zapraszają na inaugurację nowego projektu duszpasterskiego: pierwszą Mszę św. "góralską".

Zachęcają do przybycia wszystkich górali - jak mówią: - Zrówno tych którzy się nimi czują, tych, którzy chcieliby się nimi stać, ale przede wszystkim tych, którzy chętnie wezmą udział w nasyconej duchem tradycyjnej silnej pobożności góralskiej Eucharystii. Będą trombity, sztandary i góralskie śpiewanie. Zapraszamy wszystkich w strojach regionalnych: miejskich, wiejskich - jakie kto ma - zachęcają gospodarze rychwałdzkiego sanktuarium. - Nie wstydźmy się naszych korzeni, nie wstydźmy się tego kim jesteśmy. Bądźmy dumni, że jesteśmy Polakami z tej polskiej ziemi.

Styczniowej góralskiej Mszy Świętej przewodniczyć będzie i kazanie wygłosi ks. prałat Władysław Zązel, proboszcz z Kamesznicy i kapelan górali. A o muzykę w czasie liturgii zadba Regionalny Zespół "Dolanie" z Gilowic, który tworzą wszystkie pokolenia, a wielokrotnie - całe rodziny

Zespół powstał w marcu 1997 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Gilowicach. Prezentuje autentyczne tańce i śpiewy z północno-wschodniej części Żywiecczyzny - od Starego Żywca po Suchą Beskidzką. Kierownikiem kapeli jest Izabela Pyclik, a kierownikiem i choreografem zespołu - Wanda Hajok.

"Dolanie" są laureatami kilkudziesięciu głównych nagród najważniejszych festiwali folklorystycznych w Polsce i zagranicą. Zdobyli m.in.:Brązowe Żywieckie Serce w czasie Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu czy Srebrną Ciupagę na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Zespół wielokrotnie występował na festiwalach w Macedonii, Belgii, Holandii, Bułgarii, Ukrainie, Szwecji, Austrii, na Węgrzech, w Chorwacji, Słowacji i Czechach.

« 1 »