To żadna nowość. Policjanci przy współpracy księży promowali bezpieczeństwo na drogach już wcześniej w Kaniowie, Dankowicach, Buczkowicach i Małych Kozach.
− Ja niżej podpisany przyjmuję opaskę odblaskową i zobowiązuję się w obecności stróżów prawa i pieska Sznupka, że będę ją nosił, gdy będę się poruszał w ruchu pieszym po zmroku − to słowa deklaracji w specjalnej księdze pamiątkowej, w której podpisywały się maluchy.
Podczas niedzielnej Mszy św. dla najmłodszych w kościele świętych Piotra i Pawła w Szczyrku, w niedzielę Chrztu Pańskiego, policjanci z komendy powiatowej policji w Bielsku-Białej przekonywali dzieci, ich rodziców i dziadków do noszenia odblasków. Korzystając z obecności psa-maskotki, Sznupka, zademonstrowali uczestnikom nabożeństwa, jak zakładać odblaskowe opaski.
Seniorzy też używają odblasków.
Ks. Jacek Pędziwiatr /Foto Gość
− Pan Jezus jest światłością świata − mówił w okolicznościowym kazaniu ks. Łukasz Koba, miejscowy wikariusz i jeden z pomysłodawców akcji. − Światło jest bardzo ważne, potrzebne zwłaszcza wtedy, kiedy panuje mrok − dodał kapłan, w pierwszej części kazania. Drugą poprowadzili już sami policjanci, którzy przekonywali zebranych o konieczności zadbania o własne bezpieczeństwo.
− Noszenie odblaskowych elementów odzieży powoduje, że kierowca widzi nas już z odległości trzystu metrów − mówili funkcjonariusze bielskiej drogówki.
− Szczyrk przygotował pół tysiąca odblaskowych opasek w różnych kolorach − podaje Sabina Bugaj, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Informacji. Po Mszy św. policjanci rozdawali je wychodzącym z kościoła wiernym. Dzieci, które dostały odblaskową opaskę podpisywały w okolicznościowej księdze specjalną deklarację. W nagrodę mogły też zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z pluszowym psem Sznupkiem. Ale najmłodsi nie byli jedynymi adresatami akcji.
Maluchy wpisują się do specjalnej księgi.
Ks. Jacek Pędziwiatr /Foto Gość
− Do dzieci stosunkowo łatwo dotrzeć przez placówki szkolne − wyjaśnia Elwira Jurasz, oficer prasowy bielskiej policji. − Dzięki współpracy z duchownymi mamy możliwość promowania bezpieczeństwa na drogach wśród osób starszych, a to głównie one są pieszymi uczestnikami zdarzeń drogowych − dodaje.
Faktycznie, nie mniejszą, niż dzieci, część zainteresowanych odblaskami stanowili seniorzy. Ze zrozumieniem odnosząc się do kwestii bezpieczeństwa sami prosili o opaskę odblaskową.
Bielscy policjanci przypominają, że od sierpnia 2014 roku piesi poruszający się poza obszarem zabudowanym zobowiązani są do noszenia elementów odblaskowych.
− Na naszym terenie takich miejsc jest co prawda niewiele − przyznają funkcjonariusze. − Poszczególne miejscowości tworzą zwartą zabudowę, obszar terenu niezabudowanego jest niewielki, ale i tak zdarzają się wypadki spowodowane tym, że kierowca nie zauważył pieszego. I choć w mieście i w terenie zabudowanym nie ma obowiązku noszenia elementów odbijających światło, to jednak wszystko, co służy podniesieniu poziomu bezpieczeństwa i ratuje życie ludzkie, warte jest rozpowszechnienia − dodają funkcjonariusze.