- Kiedy sam Bóg nas wzywa, żeby głosić Ewangelię, nie pozostaje nam nic innego jak zaakceptować Jego wezwanie - mówi Enrique Mesias, autor hymnu beatyfikacyjnego Męczenników z Peru "Świadkowie nadziei".
- Mogli przyjechać do nas latem, kiedy niedogodności klimatyczne nie dawałyby się im tak we znaki. A jednak chcieli przyjechać czym prędzej, żeby dać świadectwo swojej wiary, którą w wielu mieszkańcach Peru zaszczepili nasi współbracia, błogosławieni franciszkanie o. Michał Tomaszek, o. Zbigniew Strzałkowski, a także włoski kapłan ks. Alessandro Dordi, wyniesieni na ołtarze 5 grudnia zeszłego roku w Chimbote - mówi o. Ryszard Jarmuż OFMConv. z Rychwałdu, który towarzyszy muzykom peruwiańskiego zespołu "Kargaligera" podczas ich pobytu w Polsce, a przez wiele lat sam pracował w Ameryce Południowej, także na misjach w Peru.
Enrique Mesias (z prawej) i jego żona Anita w sanktuarium Matki Bożej w Rychwałdzie
Urszula Rogólska /Foto Gość
W czwartek 7 stycznia zespół koncertował w sanktuarium Matki Bożej Pani Ziemi Żywieckiej w Rychwałdzie, po Mszy św. sprawowanej przez ojców franciszkanów, w czasie której także dziękowano na beatyfikację franciszkanów.
Dzień wcześniej "Kargaligera" zagrali w bielskim kościele św. Maksymiliana podczas diecezjalnego dziękczynienia za wyniesienie na ołtarze Męczenników z Peru.
Zespół tworzy czworo muzyków: Enrique Mesias i jego żona Anita Gonzales (razem wychowują dwie córki: 7-letnią i 8-miesięczną, która została w domu pod opieką babci) oraz Alia Bernable i Jaime Montoya.
- Pobyt w Polsce to dla nich duże przeżycie - mówi o. Jarmuż. - Enrique był już w Europie - w Hiszpanii, Francji i Szwajcarii. Pozostali członkowie zespołu są w Europie po raz pierwszy. Enrique bardzo się zaangażował w przygotowanie uroczystości beatyfikacyjnych, oddał całe swoje serce tej sprawie.
W dniu koncertu w Rychwałdzie odwiedziliśmy brata bliźniaka o. Michała, Marka w jego domu rodzinnym. Spotkanie pełne wzruszeń. Nasi goście podkreślali jak wielkim przeżyciem jest dla nich spotkanie z osobą tak bliską naszemu błogosławionemu.
Koncert w hołdzie męczennikom z Peru w Rychwałdzie
Urszula Rogólska /Foto Gość
Zostali do końca
Jak podkreślają peruwiańscy goście, franciszkańscy męczennicy są dla nich wzorem poświęcenia i oddania się Panu Bogu i ludziom: - Mając ostrzeżenia od ludzi, mogli uciec i uratować swoje życie. A jednak zostali do końca. To był ich świadomy wybór. To bardzo budujące, że obcokrajowcy - oczywiście, kapłan,i i misjonarze, ale jednak obcokrajowcy - poświęcili swoje życie dla Pana Boga, dla Ewangelii, dla nas. To zobowiązuje nas do lepszego życia i kontynuowania ich dzieła. Jak śpiewamy w hymnie: nauczyli nas nadawać wartość życiu.
Zespół "Kargaligera" powstał w 2000 roku w San Luis - dzielnicy Limy, stolicy Peru - gdzie parafię Matki Bożej Bolesnej prowadzą polscy franciszkanie. Od początku muzycy posługują w parafii, pomagając przy różnorakich przedsięwzięciach. Razem grali do 2005 roku. Potem ich drogi się rozeszły, po to by... połączyć się na nowo w 2011 roku, w 20. rocznicę męczeńskiej śmierci o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego.
"Kargaligera" pod portretem franciszkańskich męczenników z Peru
Urszula Rogólska /Foto Gość
Lekki ciężar
Jak sami tłumaczą ich nazwa: "Kargaligera" znaczy lekki ciężar. - Nazwę wymyśliliśmy kiedy byliśmy trochę lżejsi niż teraz - żartował w Rychwałdzie Enrique, a już całkiem serio wytłumaczył, iż nazwa nawiązuje do słów z Ewangelii św. Mateusza: "Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. Albowiem jarzmo moje jest słodkie, a moje brzemię lekkie".
W Rychwałdzie zaśpiewali piosenki ze swojej najnowszej płyty ewangelizacyjnej "Creer en Ti" - 'Wierzyć w Ciebie". Nie mogło zabraknąć także hymnu beatyfikacyjnego "Testigis de la esperanza" - "Świadkowie nadziei".
Zespół odwiedzi jeszcze m.in. Łękawicę, rodzinną miejscowość bł. o. Tomaszka, gdzie 9 stycznia odbędą się uroczystości dziękczynne, a także w Pieńsku (23 stycznia), gdzie pracował oraz Legnicę (24 stycznia), gdzie uczył się w niższym seminarium, a gdzie później wicerektorem był także o . Zbigniew Strzałkowski.
Na trasie znajdą się także Wrocław (10 stycznia), Chęciny (14 stycznia), Horyniec-Zdrój (15 stycznia), Sanok (16 stycznia), Jasło (17 stycznia), Radomsko (18 stycznia), Głogówek (22 stycznia), Pieńsk (23 stycznia) i Legnica (24 stycznia). Muzycy odwiedzą także Wadowice, Częstochowę, Kraków i Łagiewniki.