Długi sznur oczekujących na wejście do pierwszej szopy, gdzie czeka m.in. stado owiec, cierpliwie stoi przed sanktuarium św. Barbary. Za chwilę wejdą do Strumieńskiego Betlejem... Goście są tu praktycznie cały czas, kiedy szopka jest czynna, czyli od 8.00 do 21.00.
Tak jest co roku: do żywej szopki, która znów stanęła przed Bożym Narodzeniem obok sanktuarium św. Barbar w Strumieniu, ustawiają się w długiej kolejce tysiące gości, najczęściej całymi rodzinami.
Najpierw przez wiele tygodni trwały przygotowania bezpiecznych zagród dla zwierząt. Tuż przed Wigilią pojawiają się same zwierzęta: od drobnego ptactwa domowego przez gołębie, egzotyczne pawie po afrykańskie strusie. Ptactwo gromadzi się w wolierze wokół figury św. Franciszka. W zagrodach i klatkach są także króliki, baranki, kozy, sarny, alpaki, osiołek, kucyk, huculskie konie i ulubieniec: wielbłąd Czesio. Zwierzętami opiekują się członkowie Bractwa św. Barbary i chętni parafianie.
W środku, przy żłóbku wymoszczonym siankiem, stoją figury Matki Bożej i św. Józefa. Najmłodsi chętnie podchodzą, by pogłaskać Dzieciątko, a rodzice mają okazję opowiedzieć dzieciom o Betlejem. Robią to mieszkańcy okolicy i goście z różnych stron Polski, bo wieść o Strumieńskim Betlejem rozeszła się już szeroko.
W sąsiedztwie figur Świętej Rodziny na gości czekają alpaki...
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
- To świetny sposób, by zainteresować dzieci całą historia o Bożym Narodzeniu. Już samo stanie w kolejce przed wejściem to okazja, by wyjaśnić, że przyjście na świat Pana Jezusa to wielka radość dla wszystkich ludzi - i dlatego jest nas tu tylu - tłumaczą z uśmiechem Marta i Rafał z Siemianowic, rodzice Zuzi, Krzysia i Mateuszka. Przyjechali odwiedzić dziadków w Cieszynie i skorzystali z zaproszenia do Strumieńskiego Betlejem.
- Serdecznie zachęcamy do odwiedzania Świętej Rodziny w naszym Betlejem w Strumieniu - zaprasza w imieniu budowniczych i parafian proboszcz ks. prał. Oskar Kuśka
W środę 6 stycznia od 14.00 do 16.30 zaplanowali tu spotkanie z Trzema Królami. Będą jasełka, występy dzieci i góralskiej kapeli, a także gorący poczęstunek.
Uroczyste pożegnanie żywej szopki z pokazem sztucznych ogni odbędzie się 10 stycznia o 18.00 .